Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague, πέτυχε νωρίς την Παρασκευή η Ούνικς Καζάν η οποία επικράτησε στη Ρωσία με 66-53 της Ζαλγκίρις Κάουνας.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έχει πλέον επτά νίκες στους οκτώ τελευταίους αγώνες της και χτυπάει για τα καλά την πρώτη τετράδα στη βαθμολογία με 10-6!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας του Γιούρι Ζντοβτς, από την άλλη, πάλεψε, προσπάθησε με την άμυνά της να κρατήσει χαμηλά το επιθετικό ταλέντο των Ρώσων, αλλά δεν απέφυγε την 13η ήττα της σε 16 αγώνες και παραμένει στην τελευταία θέση.

Με δύο εκτός έδρας νίκες σερί, επί των Μακάμπι, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Ούνικς Καζάν ερχόταν με ενθουσιασμό, όμως σκόνταψε στην αμυντική τακτική της Ζαλγκίρις.

“Δεν ξέρω τι σπορ παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο” αναρωτήθηκε ο Μάριο Χεζόνια έπειτα από τη λήξη του αγώνα!

Το πρώτο 20άλεπτο έληξε 26-23, με τις δύο ομάδες να έχουν απελπιστικά ποσοστά, πολλά λάθη, κακό ρυθμό.

Η ποιότητα όμως που έχει η Ούνικς αναδείχθηκε κάποια στιγμή στο παρκέ κι αυτό έγινε στην τελευταία περίοδο.

Ο Χεζόνια ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 20 πόντους, από 4/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, παράλληλα με 6 ριμπάουντ, ενώ από τους συμπαίκτες του, από 11 πέτυχαν Κάνον και Τζεκίρι.

Από το 42-42 του 30′ η Ούνικς πήγε στο 52-42 και λίγο πριν το τέλος, στο +16, 62-46.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν είχε κανέναν (!) παίκτη με διψήφιο αριθμό π΄νοτων.