Η Σερβία έγινε η τελευταία ομάδα που προκρίθηκε στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, με τη νίκη της, 101-83 επί της Μεγάλης Βρετανίας στο Βελιγράδι.

Για ένα ημίχρονο άντεξαν, την Καθαρά Δευτέρα, οι Βρετανοί στην Αλεκσάνταρ Νίκολιτς Αρένα, όμως στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έχτισε διαφορά, αφού βρήκε πολλές λύσεις, είχε καθαρό μυαλό κι οργανωτή τον Στέφαν Γιόβιτς.

Αρχικά ήταν το 9-0 σερί των γηπεδούχων που τους έδωσε αέρα δέκα πόντων, 59-49 στην τρίτη περίοδο και στη συνέχεια, με παιχνίδι κυρίως στο χαμηλό ποστ, με υπομονή και δίχως το άγχος του πρώτου 20άλεπτου, οι Σέρβοι πήγαν στο 74-60 των τριών δεκαλέπτων.

Ήταν η ώρα που τελείωνε και το ημίχρονο στο Βέλγιο, όπου η αδιάφορη κι αποκλεισμένη Τουρκία, νικούσε με 45-31, αφαιρώντας “βάρος” από τα χέρια της Σερβίας, που στο πρώτο 20άλεπτο έκανε λάθη, δεν ήταν συγκεντρωμένη, έδωσε πολλά επιθετικά ριμπάουντ κι επέτρεψε εύκολο σκορ στους Βρετανούς.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (88-67 στο 34′, 91-69 στο 36′) με τα… τρίποντα, του Γιάγκοντιτς-Κούριντζα.

Πρώτοι σκόρερ των Σέρβων ήταν οι Αλέκσα Αβράμοβιτς (κεντρική φωτογραφία) με 20 πόντους, από 4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, Λούκα Μίτροβιτς με 15 πόντους, Μάρκο Γκούντουριτς με 13 πόντους από 3/3 τρίποντα συν 6 ασίστ, Όγκνιεν Ντόμπριτς με 14, ενώ ο Φίλιπ Πέτρουσεβ είχε 12 πόντους.

Για τη Μεγάλη Βρετανία ο Κουίναν Έλις πέτυχε 22 πόντους, Γουίτλ είχε 16 πόντους, ο Ανταμού 14, ενώ ο παίκτης του Άρη, Νόα Χόρχλερ είχε 2 πόντους με 1/6 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 46-41, 74-60, 101-83

Στον άλλον αγώνα του ομίλου, η Τουρκία κέρδισε εμφατικά το Βέλγιο εκτός έδρας με 82-54, ωστόσο αμφότερες είχαν αποκλειστεί.

Το μεν Βέλγιο από τη στιγμή που νίκησε σήμερα η Σερβία, η δε Τουρκία, από το προηγούμενο “παράθυρο”.

Για την Τουρκία, ο Ντόγκους Οζντεμίρογλου, είχε 19 πόντους-9 ριμπάουντ, 15 πόντους ο Οσμανί και 13 ο Χαζέρ.

Για το Βέλγιο μόνο ο Λεκόμ είχε διψήφιο αριθμό με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 31-45, 45-64, 54-82