Η Λιθουανία τρόμαξε στην αρχή με τη “βροχή” από κοψίματα των Σενεγαλέζων αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε ευρεία νίκη, 76-52, στη δική της πρεμιέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 στο Ηράκλειο Κρήτης.

Στο πρώτο μέρος οι Σενεγαλέζοι έκρυψαν τον… “ουρανό” καθώς έκαναν επτά μπλοκ στους Λιθουανούς, είτε σε drives, είτε σε μακρινά σουτ!

Δείτε τα επτά blocks των Αφρικανών στο πρώτο ημίχρονο!

Η Λιθουανία είχε μικρό προβάδισμα, 36-32 αλλά στην τρίτη περίοδο έκανε επιμέρους σκορ 27-8 και εξασφάλισε τη νίκη!

Το νέο αστέρι της Ζαλγκίρις Κάουνας, Ρόκας Γιοκουμπάιτις ήταν κορυφαίος των Λιθουανών με 17 πόντους, από 4/5 τρίποντα, ενώ μοίρασε έξι ασίστ.

Για τη Σενεγάλη μόνο ο Μπιράμ Φαγιέ είχε διψήφιο αριθμό πόντων (13) ενώ ο Ίκου Μπαντζί έκανε 6 -από τα συνολικά 11- μπλοκ της ομάδας του, πέτυχε 8 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.