Η ομάδα των ΗΠΑ U19 ήταν καταιγιστική και συνέτριψε την αδύναμη Λετονία με 116-66 την Τετάρτη (3/7) στον πρώτο αγώνα της φάσης των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19, που εξελίχθηκε σε φεστιβάλ καρφωμάτων!

Οι παίκτες του Μπρους Γουέμπερ δεν λυπήθηκαν την αδύναμη Λετονία, η οποία στη φάση των ομίλων είχε κάνει τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες και στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα της διοργάνωσης, την ισοπέδωσαν!

Κλεψίματα, κοψίματα, καρφώματα σε ένα ματς που έμοιαζε με all star game για τα Αμερικανάκια!

Δείτε ένα από τα εντυπωσιακά τους καρφώματα:

Οι Αμερικανοί προηγήθηκαν με 30-15 στην πρώτη περίοδο κι έφτασαν στο 59-31 του ημιχρόνου, αλλά το καλύτερο το άφησαν για την τρίτη περίοδο!

Εκεί όπου έτρεξαν σε 8,5 λεπτά ένα επιμέρους σκορ 31-3 για να προηγηθούν με 90-34 (!) πριν λήξει η τρίτη περίοδος με 95-38!

Δείτε ένα ακόμα κάρφωμα στην τρίτη περίοδο:

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν οι 59 πόντοι, όταν με 5:51 για το τέλος του αγώνα οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με 107-48 πριν φτάσουν στη νίκη με 116-66.

Οι Αμερικανοί είχαν 29 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ οι Λετονοί 21… αμυντικά!

Στη φάση των “8” οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Ρωσία-Κίνα.

Η Λετονία συνεχίζει για τις θέσεις 9-16 και θα παίξει με τον ηττημένο του ίδιου ζευγαριού.

Δεκάλεπτα: 30-15, 59-31, 95-38, 116-66

ΗΠΑ  (Γουέμπερ): Χέιλμπαρτον 5, Λούις Τζ. 10, Λάικιλ 4, Γκριν 8, Ζ. Γουίλιαμς 12, Σάγκς 9, Γκάνιγχαμ 11, Μπάρνς 16, Πέρι 7, Ρόμπινσον 17, Τ. Γουίλιαμς 17.

Λετονία (Βισότσκις): Βίκσεν 3, Μεζούλις 2, Βιτόλσκις 2, Κούρουκς 9, Βέβερις 12, Μπέρκις 14, Χιλεμποβίτσκις , Σνίπκε 12, Στέινμπεργκς 4, Μπαμέιστερς 4, Μπέρζινς 4, Μίσκα.

Έγραψε ιστορία το Μάλι!

Η πρώτη αφρικανική ομάδα που προκρίνεται στους “8” Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 έγινε το Μάλι που το μεσημέρι της Τετάρτης (3/7) νίκησε με 77-62 τη Νέα Ζηλανδία!

Δεκάλεπτα: 19-24, 29-40, 47-61, 62-77

Νέα Ζηλανδία (Μπριγκς): Οσβαλντ 1, Μενένγκα 13, Πέροτ – Χαντ 9, Μουρς 12, Μέτε , Γκεεστ 11, Κάμερον 2, Ντάρλινγκ 5, Χίγκινς 5, Φααμασουίλι 4, Στέφενς, Πόουπ

Μάλι (Ντικό): Κανουτέ 7, Τζιρέ , Σανογκό , Ντιακιτέ 10, Φ. Ντραμέ 12, Μπαλό 15, Κουλιμπαλί 11, Καμαρά 9, Χ. Ντραμέ 7, Κεϊτά 2, Φοφανά , Σιντιμπέ 4