Οι ΗΠΑ επέστρεψαν στην κορυφή του κόσμου και στην κατηγορία κάτω των 19 ετών, καθώς το βράδυ της Κυριακής (7/7) νίκησαν στον τελικό του Παγκοσμίου το Μάλι με 93-79 στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η αποφασιστικότητα στην άμυνα ειδικά στην τρίτη περίοδο, έδωσε στις ΗΠΑ την ανάσα που χρειάστηκε για να κάνει τη διαφορά, αφού στο πρώτο ημίχρονο ζορίστηκε, ακολουθούσε στο σκορ το Μάλι, κι είχε δεχτεί οκτώ μπλοκ από τους απίθανους Αφρικανούς, που έγραψαν τη δική τους ιστορία σε αυτή τη διοργάνωση.

Με επιμέρους σκορ 31-15, οι ΗΠΑ πήραν το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο και το διατήρησαν, μολονότι είχαν μεγάλη αστοχία από τα 6.75μ.

Το Μάλι έδειξε μέχρι τέλους ότι άξια έφτασε μέχρι το τέλος της διαδρομής, σε μια διοργάνωση που η κορυφαία θέση που είχε πάρει ποτέ εκπρόσωπος της Αφρικής ήταν η 11η!