Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας αντιμετώπισε τη Βίρτους Μπολόνια στο “Δ. Τόφαλος” για την έβδομη αγωνιστική του BCL (21/11), αλλά λύγισε και έχασε με 95-85.

Σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι στην αήττητη ιταλική ομάδα , ο Προμηθέας Πάτρας δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 27-20.

Αιτία το κακό ποσοστό του στα σουτ εντός πεδιάς, μιας και οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ευστόχησαν σε μόλις 8 από τα 20 σουτ. Ακόμη, η Βίρτους Μπολόνια πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (7) και μπόρεσε να βρει πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με την Βίρτους να πιέζει πολύ ακόμα και σε όλο το γήπεδο και τον Προμηθέα να μην μπορεί να βρει το αντίδοτο.

Έτσι, οι Ιταλοί ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη διαφορά της, το +10 (20-30) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να είναι στο 39-47.

Ο Προμηθέας στην επανάληψη παρουσιάστηκε πολύ πιο βελτιωμένος και κατάφερε να φτάσει ακόμα και στους 2 (60-58).

Ωστόσο, η τρίτη περίοδος επισκιάστηκε από τις 3 τεχνικές ποινές που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι, με την μία να είναι απολύτως δικαιολογημένη. Τις άλλες δύο τις δέχτηκε ο Μάκης Γιατράς και το αποτέλεσμα ήταν να αποχωρήσει από τον πάγκο της ομάδας του.

Η τέταρτη περίοδος μας χάρισε έναν εξαιρετικό αγώνα με τον Προμηθέα να ισοφαρίζει το σκορ στο 70-70, αλλά την Μπολόνια να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα και τη διαφορά (80-74).

Τελικά η Βίρτους Μπολόνια πήρε το “διπλό”, με 95-85, που την κρατάει στην πρώτη θέση του ομίλου με 7-0. Από την άλλη ο Προμηθέας Πάτρας υποχώρησε στο 5-2, αλλά παραμένει στις πρώτες 4 θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφάιος για τον Προμηθέα Πάτρας ήταν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πολύ καλός ήταν και ο Χρήστος Σαλούστρος, ο οποίος σημείωσε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΑΠό την πλευρά των φιλοξενούμενων, καλύτερος παίκτης ήταν ο Πιέτρο Αραντόρι με 23 πόντους (4/6 τριπ.), ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία του Μπράιαν Κβάλε, με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλπετα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 9 (1), Έλις 4, Γκίκας 14 (1), Λίποβι 8 (2), Σαλούστρος 16 (1), Γερομίχαλος, Μαντζούκας, Μέιερ 5 (1), Όντουμ 8 (2), Παρκς, Σανδραμάνης, Τσαϊρέλης 21 (2)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σακριπάντι): Αραντόρι 23 (4), Καπελέτι 3 (1), Εμπαγέ 7, Πάντερ 13, Κβάλε 16, Ρόσι, Μπέρτι, Κουρνού 9 (3), Κράβιτς 12, Παγιόλα, Τέιλορ 12 (1)