Παναθηναϊκός-ΑΕΚ Παπαπέτρου1

Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα με 78-72 τη μαχητική ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σαντ-Ρος (18π.), Παπαπέτρου (16π.) και Χεζόνια (14π.), ενώ από την ΑΕΚ που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μέικον (14π.), Ζήσης (11π.), Ματσιούλις (10π.) και Χρυσικόπουλος (10π.).

Την Παρασκευή (21/5, 21:15) διεξάγεται ο δεύτερος ημιτελικός με (τυπικά) γηπεδούχο την ΑΕΚ και την Κυριακή (23/5, 21:00) ο τρίτος με (τυπικά) γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό. Στους τελικούς θα προκριθεί όποια ομάδα φτάσει πρώτη τις τρεις νίκες (best of 5), ενώ η ηττημένη θα αγωνιστεί για τις θέσεις 3-4.

Μετά από ένα δυναμικό πρώτο δεκάλεπτο με… πρωταγωνίστριες τις άμυνες (15-14), το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό μέχρι το 27′ (30-33).

Παπαπέτρου και Κατσίβελης οδηγούσαν στο σκορ τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα.

Δείτε το… ζεστό ξεκίνημα του Κατσίβελη με 2/2 τρίποντα:

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός, με τους Παπαπέτρου, Μποχωρίδη, Μήτογλου, έτρεξε ένα επιμέρους 15-2 για το 45-35, πριν μειώσει ο Μέικον σε 45-38 με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά διψήφια διαφορά (50-40), όμως η ΑΕΚ μείωσε σε 50-47 με τον Μορέιρα. Οι “πράσινοι” απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 5-0 για το 55-47 (26′) με Παπαγιάννη-Παπαπέτρου, η “Ένωση” μείωσε ξανά σε 55-52 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 62-57.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 70-61 στο 33′, η ΑΕΚ μείωσε σε 73-70 στο 38′, όμως ο εξαιρετικός Σαντ-Ρος πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι και φάουλ στα 2’30” για το 76-70. Ο Χρυσικόπουλος μείωσε σε 76-72, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, μετά από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις.

Ο Ματσιούλις έκανε airball σε τρίποντο στα 52” και ο Γουάιτ με κάρφωμα στα 30.7” (σ.σ. το πρώτο του καλάθι στον αγώνα) έκανε το τελικό 78-72 και χάρισε τη νίκη στους “πράσινους”.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 45-38, 62-57, 78-72

Κοινό μήνυμα Παναθηναϊκού-ΑΕΚ για τη γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου (pics)