Ο Τζόρνταν Λόιντ πέτυχε 27 πόντους και τιμώρησε την κακή άμυνα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε νικητής με 86-82 το βράδυ της Παρασκευής (19/3) στην 30ή αγωνιστική της Euroleague.

Δεν ήταν μόνο το συνολικό σκορ των 27 πόντων αλλά και οι πέντε από τους επτά τελευταίους του Ερυθρού Αστέρα, μετά το 79-79, στο τελευταίο μισό λεπτό που έκριναν τον αγώνα.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έκανε ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους και 7 κλεψίματα, ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε 15 και από 14 οι Παπαπέτρου-Παπαγιάννης, όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού επέτρεψε στη χειρότερη επίθεση της Euroleague να του βάλει στο σπίτι του 86 πόντους και να φύγει νικήτρια.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ελληνική ομάδα που προηγήθηκε με 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο, με δύο τρίποντα του σαντ Ρος κι ένα του Παπαπέτρου.

Παράλληλα, η μεγαλύτερη απειλή του Ερυθρού Αστέρα, Τζόρνταν Λόιντ, χρεώθηκε με δύο φάουλ κι ο Ράντονιτς τον τράβηξε στον πάγκο.

Δείτε τα δύο πρώτα τρίποντα του Σαντ Ρος στον αγώνα:

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε ζήτημα στην άμυνά του, ειδικά μέσα στη ρακέτα του. Ο Κούζμιτς με τον Νόκο πέτυχαν τους μισούς πόντους των Σέρβων στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το τρίτο τρίποντο του Σαντ Ρος στην αρχή της δεύτερης περιόδου, έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +7 (28-21) αλλά ήταν προσωρινό.

Ο Τζόρνταν Λόιντ πέτυχε 9 πόντους στη β’ περίοδο και παρά τη δράση του Μήτογλου, οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 37-36 στο δίλεπτο για την ανάπαυλα με ένα 9-2 επιμέρους σκορ.

Το 40-40 του 20αλέπτου, καταδείκνυε την αμυντική αδυναμία της ομάδας του Κάτας απέναντι στην ομάδα με τον χαμηλότερο μέσο όρο πόντων μεταξύ των 18 στη σεζόν!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έλαμψε στην τρίτη περίοδο όταν πέτυχε 10 πόντους για τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησε σε ένα σερί 15-0, αφού οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 44-48.

Στο +11, όμως, ο Παναθηναϊκός έπαθε black out. Κακές επιλογές, κακές άμυνες, κι ο Αστέρας απάντησε αρχικά με 12-0 για το προβάδισμα στην λήξη της τρίτης περιόδου με 60-59, και το σερί σταμάτησε στο 17-0 για το 66-59.

Σαν να μην έφτανε αυτό, αποβλήθηκε και ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Όντεντ Κάτας με δεύτερη τεχνική ποινή και 8:29 για τη λήξη!

Δείτε το video με την αποβολή του:

Ο Παπαπέτρου με τον Χεζόνια πήραν πάνω τους τις επιθέσεις και ο Σαντ Ρος συνέχισε τα ατομικά ρεκόρ σε πόντους και κλεψίματα, όταν ισοφάρισε στο 79-79 με νέο τρίποντο και 1 λεπτό για τη λήξη, κι ενώ λίγο νωρίτερα οι “πράσινοι” ήταν οκτώ πόντους πίσω, 67-75!

Όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε αφήσει τον Λόιντ να βρει ρυθμό κι απάντησε αμέσως με τρίποντο για το νέο προβάδισμα των Σέρβων, 82-79.

Δείτε τα τρίποντα των Σαντ Ρος και Λόιντ:

Ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο και με δύο βολές, ο Λάζιτς έκανε το 84-79 στα 11 δεύτερα για το τέλος.

Ο Χεζόνια μείωσε με τρίποντο από τα δέκα μέτρα (82-84) στα 7 δευτερόλεπτα , αλλά ο Λόιντ δεν λάθεψε από τη γραμμή των βολών, τελείωσε με 27 πόντους και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με τη νίκη, 86-82.