O Παναθηναϊκός ζορίστηκε για σχεδόν 35 λεπτά από τον  Ιωνικό στο ΟΑΚΑ, τη Δευτέρα και νίκησε με 92-78 για την πρώτη του νίκη στη Stoiximan Basket League.

Ήταν ο αγώνας με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα κι είναι γεγονός, ότι ελάχιστοι περίμεναν ότι ο Ιωνικός θα μπορούσε να φτάσει στα όριά του, τον Παναθηναϊκό, παίζοντας στο ΟΑΚΑ, ουσιαστικά με έναν ξένο και κάμποσα Ελληνόπουλα.

Η απουσία του Μποχωρίδη, ή η απόφαση του Δημήτρη Πρίφτη να ξεκουράσει και να προφυλλάξει τον Γιώργο Παπαγιάννη, δεν αποτελούν δικαιολογία για τους Πρωταθλητές Ελλάδας.

Δεν έδειξαν τόση διάθεση στην άμυνα, δεν πίεσαν στην μπάλα κι ο Ιωνικός έκλεψε την παράσταση με την νοοτροπία του.

www.allstarbasket.grΟ Γιουτζίν Τζέρμαν είναι σεσημασμένος σκόρερ, όμως ποιος περίμενε ότι ο “δαιμόνιος” Κολοβέρος, μαζί με τον Γόντικα, τον Χουγκάζ, τον Αθηναίου, τον Μούρτο, τον Αρσενόπουλο, θα άγχωναν τους πράσινους;

Διότι η ομάδα του Σεγκούρα, που χρησιμοποίησε μόνο δύο από τους τέσσερις ξένους που έχει, με τον Άρτις, να μην σκοράρει, έμεινε κοντά στο σκορ για 34-35 λεπτά αγώνα.

Χρειάστηκε η επιπλέον προσπάθεια του Ιωάννη Παπαπέτρου (19 π., 6 ριμπ., 5 ασίστ) και του Οκάρο Γουάιτ (16π.) στην τελευταία περίοδο για να φύγουν τα “σύννεφα” και η ανησυχία των γηπεδούχων.

Η διαφορά στο τέλος έφτασε και στους 17 πόντους ενώ μέχρι τα 33 βρισκόταν σταθερά και μόνο σε μονοψήφια επίπεδα.

Στα τελευταία 1:40 αγωνίστηκε με τον Παναθηναϊκό και ο Νεοκλής Αβδάλας, από το παιδικό τμήμα του συλλόγου!

Έγινε έτσι ο νεότερος παίκτης των “πράσινων” που παίζει σε αγώνα πρωταθλήματος σε ηλικία 15 ετών, 8 μηνών και 14 ημερών, καταρρίπτοντας την επίδοση του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, ο οποίος είχε ντεμπουτάει σε ηλικία 15 ετών, 8 μηνών και 29 ημερών.

Ο Νεοκλής Αβδάλας είναι γιος του Δημήτρη Αβδάλα, άλλοτε παίκτη του Ποσειδώνα Καλαμάτας, του Σπόρτινγκ και του Άρη.

Τα highlights του Παναθηναϊκός-Ιωνικός και η συμμετοχή του 15χρονου Αβδάλα (video)

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41035, 63-59, 92-78