Ο Παναθηναϊκός “έσπασε το ρόδι” κόντρα στην Μπασκόνια και πέτυχε την πρώτη του εντός έδρας νίκη για την 7η αγωνιστική της EuroLeague με 98-83.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό μετά από τη δεύτερη αγωνιστική και το “διπλό” στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πέτυχε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ με 98-83 για το 2-5. Στο 4-3 η ομάδα του Πεναρόγια.

Ο Μαυρβούνιος τεχνικός του “τριφυλλιού” είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, Μπέικον (16π.), Γουίλιαμς (16π), ο Γκριγκόνις σταμάτησε στους 13π., Πονίτκα μέτρησε 15π., ο Παπαγιάννης είχε 11π. και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Πάρις Λι είχε 12.

Σημαντική η συμβολή του Γουόλτερς με 9 πόντους και 7 ασίστ.

Αντίθετα, για τους ηττημένους, ο Χάουαρντ ήταν εκείνος που ξεχώρισε με 20 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κότσαρ, Κοστέλο με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Με “όπλο” τη το τρίποντο η Μπασκόνια ξεκίνησε “ζεστή” στο ΟΑΚΑ, για να προηγηθεί με 6-12 στο 4′. Ωστόσο οι άμυνες του Παναθηναϊκού, που ήταν και το μεγάλο στοίχημα της αποψινής αναμέτρησης, “έσφιξαν” και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Βάσκων οι παίκτες του Ράντονιτς έφεραν το παιχνίδι ξανά στην ισοπαλία (12-12 στο 6′). Το 11-0 σερί των “πράσινων” ήρθε να διακόψει ο Χένρι, με το παιχνίδι να πηγαίνει μία σου και μία μου το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-18.

Παρότι, το “τριφύλλι” διατήρησε το.. πάνω χέρι στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ευστοχία των φιλοξενούμενων πίσω από τα 6,75 έφερε ξανά την ισορροπία στο ΟΑΚΑ (25-25, 13′). Παρότι, το σύνολο του Πεναρόγια είχε συμπλήρωσει από νωρίς τα ομαδικά φάουλ (από το 15′), οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν και επέτρεψαν στους Βάσκους να προηγηθούν με +6 3:30′ πριν το ημίχρονο.

Ο Γουίλιαμς το πήρε προσωπικά και με τέσσερις προσωπικούς του πόντους μείωσε στην απόσταση ενός καλαθιού (38-40, 19′), ωστόσο με λάθος του ίδιου στην τελευταία επίθεση, η Μπασκόνια πήγε στα αποδυτήρια με… αέρα πέντε πόντων (38-43).

Με επιμέρους σκορ 15-5 (29-16 το επιμέρους σκορ της περιόδου) και τον Γουόλτερς να κάνει κυριολεκτικά τα…πάντα (7 ασίστ στο 3ο δεκάλεπτο), ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 53-48 μετά το πέρας πέντε αγωνιστικών λεπτών. Το μομέντουμ είχε περάσει στους “πράσινους” και βγάζοντας ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ “έχτισε” για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (62-52 στο 28′), ενώ το 30ο λεπτό του αγώνα βρήκε το σκορ στο 67-59.

Με συνέπεια στο μακρινό σουτ η Μπασκόνια έμεινε κοντά στο σκορ (71-65) αλλά το σύνολο του Ράντονιτς είχε βάλει… πλώρη για την επιτυχία! Με όλα τα επιθετικά του “όπλα” να λειτουργούν εξαιρετικά η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +14 4:30′ πριν το φινάλε.

Παρά την προσπάθεια του Χάουαρντ για την ανατροπή η εικόνα δεν άλλαξε στο παρκέ του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στην πρώτη του εντός έδρας νίκη της σεζόν με 98-83!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83.