Η τέταρτη φετινή μονομαχία Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού είναι γεγονός! Οι δύο “αιώνιοι” παίζουν στο “καυτό” ΟΑΚΑ, σήμερα Δευτέρα (20:15, ΕΡΤ3) στην αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Ένα ματς ικανό να κρίνει το τελικό πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος αλλά και… όχι. Το ακριβές αποτέλεσμα φυσικά θα παίξει το ρόλο του.

Οι «πράσινοι» είναι μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά και αήττητοι με ρεκόρ 14-0.

Από την άλλη, η ομάδα του Πειραιά είναι δεύτερη και στο 13-1, λόγω της ήττας στο ΣΕΦ από τον Παναθηναϊκό.

Ετσι σε περίπτωση σημερινής νίκης, ο Παναθηναϊκός θα αποκτήσει το απόλυτο πλεονέκτημα με 2-0, καθώς η αναμέτρηση του έξτρα γύρου (που από φέτος έχει καθιερωθεί) θα έχει τυπικό χαρακτήρα, ενώ γηπεδούχος θα είναι η ομάδα που θα έχει τερματίσει πρώτη.

Σε περίπτωση νίκης του Ολυμπιακού, τότε θα παίξει ρόλο το σκορ. Αν οι «ερυθρόλευκοι» κερδίσουν με περισσότερους από 12 πόντους, τότε ο έξτρα γύρος είναι αυτός που θα κρίνει και το πλεονέκτημα στα play-offs και ο αγώνας θα γίνει στο ΟΑΚΑ.

Εάν όμως επικρατήσουν με περισσότερους από 13 πόντους, τότε ο έξτρα γύρος θα πραγματοποιηθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και ο πρώτος λόγος θα πάει στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός 2-1 φέτος

Στα τρία ματς που προηγήθηκαν τη φετινή αγωνιστική περίοδο, ο Ολυμπιακός μετρά δύο νίκες, μία στον τελικό του Σούπερ Καπ (75-51) και μία στον α’ γύρο της Euroleague στο ΟΑΚΑ (78-88 στην παράταση).

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός πήρε την αναμέτρηση της Basket League στο ΣΕΦ με 66-54.