Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου φετινού ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, καθώς το βράδυ της Παρασκευής (9/11) στο ΟΑΚΑ επικράτησε με 93-80 στην 6η αγωνιστική της Euroleague.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα, αφού στο πρώτο μισό ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξέμεινε από λύσεις πλην του Πρίντεζη και “πνίγηκε” από την ενέργεια του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κέρδισε με 52-32 το δεύτερο ημίχρονο, όταν βελτίωσε αισθητά την άμυνά της και με ηγέτη τον Νικ Καλάθη και καθοριστικούς τους Λούκας Λεκαβίτσιους και Θανάση Αντετοκούνμπο έφτασε στην 4η νίκη της σε 6 αγώνες στη Euroleague.

Ο Ολυμπιακός είχε ελαφρύ προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (23-21) λόγω των επιθετικών του ριμπάουντ αφού πήρε τα περισσότερα (5) από όσα διεκδικήθηκαν (9) στη ρακέτα του Παναθηναϊκού με αιχμή τον Μιλουτίνοβ.

Οι δύο προπονητές γρήγορα εγκατέλειψαν τα αρχικά σχήματα με φόργουορντ αντί για γκαρντ πλάι στον άσο τους, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε περισσότερους πρωταγωνιστές στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε 17-12 και 21-16 με 9 πόντους του Καλάθη όμως η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκλεισε την περίοδο με 7-0 δια χειρών Τουπάν (5 σερί) και Παπανικολάου.

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός είχε καλύτερες επιλογές από τον αντίπαλό του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με υπομονή και περισσότερο διάθεση για συνεργασίες, βρήκε στο πρόσωπο του Γιάνις Τίμα και του Γιώργου Πρίντεζη δύο αξιόπιστες σταθερές στην επίθεση που έκαναν τη διαφορά.

Ο μεν Τίμα έκλεισε το ημίχρονο με 14 πόντους από 4/4 τρίποντα, ο δε Πρίντεζης με 13 πόντους έχοντας 100% παντού! 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο 2/2 βολές!

Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός έχασε νωρίς τον Λάνγκφορντ με 4 φάουλ όταν μετά το 3ο δέχτηκε τεχνική ποινή, ο Καλάθης είχε δύο από την πρώτη περίοδο κι ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν παραγωγικός (7π.). δεν ήταν όμως δημιουργικός, ούτε αυτός, ούτε κάποιος συμπαίκτης του και για αυτό στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε μόνο 2 ασίστ, έναντι 13 του Ολυμπιακού.

Ο Καλάθης έκλεισε με 12 πόντους (σε 11:36 συμμετοχής) το πρώτο ημίχρονο αλλά φαινόταν ότι δεν ήταν αρκετός διότι ήταν μόνος.

Το παράδοξο του ημιχρόνου ήταν ότι κάθε ομάδα, είχε περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ, ασυνήθιστο και για τις δύο ομάδες στο ίδιο ματς!

Η εικόνα της τρίτης περιόδου δεν είχε την παραμικρή σχέση με όσα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο. Με αιχμή τον Θανάση Αντετοκούνμπο ο Παναθηναϊκός έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα, αποφασισμένος να σταματήσει το “πάρτι” του Ολυμπιακού.

Μαζί του κι ο Νικ Καλάθης που έδωσε 6 ασίστ στη Γ’ περίοδο, την ώρα που ο Αντετοκούνμπο πετύχαινε στην ίδια περίοδο 10 πόντους έχοντας 4/4 δίποντα, 2/2 βολές. Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το εις βάρος του 50-54 για να προηγηθεί με 67-57!

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει “σκαλώσει” επιθετικά, είχε 5/17 σουτ στο δεκάλεπτο. Μόνο ο Γιώργος Πρίντεζης συνέχισε με συνέπεια, καθώς ο Τίμα “σίγησε” και με εξαίρεση τον Μιλουτίνοβ ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις.

Ο Παναθηναϊκός όμως είχε ήδη δημιουργήσει τις προϋποθέσεις της κυριαρχίας του στο δεύτερο ημίχρονο. Σιγά-σιγά αύξησε και τον αριθμό των πρωταγωνιστών που έβγαζε στο ματς. Ο Γκιστ πέτυχε 8 από τους 10 πόντους του στη Δ’ περίοδο, ο Λεκαβίτσιους ήταν σε φανταστική μέρα επιθετικά και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται για τους γηπεδούχους: 78-71 στο 5άλεπτο και 88-76 με 5 συνεχόμενους πόντους του Λεκαβίτσιους για να φτάσουμε στο τελικό 93-80.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σούταρε καλύτερα από τον Ολυμπιακό και στις τρεις κατηγορίες, είχε περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ (όπως κι ο Ολυμπιακός, βέβαια σε αυτή την παράξενη συνθήκη) κι έκανε διπλάσια κλεψίματα από τον αντίπαλό του, που με τη σειρά του, τελείωσε το ματς με περισσότερα λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (1), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (2), Παππάς 3, Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17 (3), Λοτζέσκι 10, Καλάθης 14 (2 τριπ, 7 ριμπ., 7 ασ.)), Αντετοκούνμπο 12, Μήτογλου 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος, Τολιόπουλος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4, Τίμα 17 (5/6 τριπ.), Μιλουτίνοβ 11, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 26 (9/10 διπ., 1/2 τριπ., 5/6 βολές), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 5.