Τζίμερ Φριντέτ

Με τον “καυτό” Τζίμερ Φριντέτ να κλέβει την παράσταση, ο Παναθηναϊκός νίκησε το Σάββατο (14/09) στο “Δ.Τόφαλος” της Πάτρας με 94-76 την Ούνικς Καζάν, στον ημιτελικό του Orange Trophy, το οποίο διοργανώνει ο Προμηθέας Πάτρας!

Ο Αμερικανός “μπόμπερ” του Παναθηναϊκού ήταν εντυπωσιακός και είχε απολογισμό 31 πόντους με 2/3 β. 7/10 δίπ., 5/8 τρίπ., 6 ασίστ ενθουσιάζοντας το κοινό των “πράσινων”!

Έκανε εντύπωση δε, πως είχε ένα… μόνιμο χαμόγελο στο πρόσωπό του, ειδικά μετά από κάθε του καλάθι!

Ο Παναθηναϊκός θα παίξει στον τελικό του τουρνουά την Κυριακή (15/09, 20:00) με τον Προμηθέα Πάτρας, ο οποίος νωρίτερα νίκησε με 98-68 τη σερβική FMP.

Ο αγώνας

Ο Τζίμερ Φριντέτ ενθουσίασε με την εμφάνισή του, καθώς στα 10 λεπτά στα οποία αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε 18 πόντους με 3/5 δίποντα και 4/4 τρίποντα!

Έτσι ο Παναθηναϊκός απάντησε στο εξαιρετικό ξεκίνημα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία άρχισε με προβάδισμα 14-7 κι είχε 9/11 σουτ στην αρχή. Με τον Φριντέτ όμως, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το εις βάρος του 20-23 σε 35-25 στο δεκάλεπτο!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε στο +14, 51-37, ωστόσο η Ούνικς μάζεψε τη διαφορά. Με άμυνα ζώνης, και τον Φριντέτ στον πάγκο, έκανε 9-0 σερί μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο με 51-46.

Ο Ταϊρίς Ράις είχε φτάσει ήδη στις οκτώ ασίστ, με αποκλειστικό του ρόλο την οργάνωση του παιχνιδιού, ενώ άφηνε τις προσπάθειες για τον “ζεστό” Φριντέτ.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει τις δοκιμές του, σε πρόσωπα και τακτική.

Το σκορ δεν είχε μεγάλη διαφοροποίηση (69-61 στο 30:00) αλλά στην τέταρτη περίοδο οι “πράσινοι” άνοιξαν την ψαλίδα με τον Φριντέτ να συνεχίζει (28π.) 81-66 στο 35:00 και 90-72 με τον Αμερικανό σκόρερ να φτάνει στους 31 πόντους.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Αμερικανού σκόρερ, μάλλον… αδικεί και την προσπάθεια των Ντεσόν Τόμας (20π.)-Γουέσλι Τζόνσον (16π.), που ήταν σε πολύ καλή βραδιά και προσέφεραν τόσο στο σκορ, όσο και σε άλλα κομμάτια του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός είχε στον αγώνα 25/44 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 12 κλεψίματα και μόνο 8 λάθη.

Η Ούνικς Καζάν είχε 20/48 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 9/10 βολές, 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα και 15 λάθη.

Ο δε Ράις, τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους αλλά 11 ασίστ!

Φριντέτ: Θα… τα καταφέρω!

Με τη λήξη του αγώνα, ο Τζίμερ Φριντέτ δήλωσε:

Αυτό είναι το παιχνίδι μου. Προσπαθώ να είμαι επιθετικός, να σκοράρω και να βλέπω τους ελεύθερους συμπαίκτες μου. Δυσκολεύομαι λίγο με τους χώρους στην Ευρώπη αλλά είμαι έξυπνος παίκτης και θα τα καταφέρω“.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 51-46, 69-61, 94-76

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 20 (3), Ράις 7 (1), Παπαγιάννης 6, Παππάς 1, Περσίδης, Βουγιούκας, Παπαδάκης, Τζόνσον 16 (1), Μπράουν 9 (1), Φριντέτ 31 (5), Ουάιλι, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Μόργκαν 14, ΜακΚόλουμ 11 (3), Τάιους 14, Λικχοντέι 2, Κλιμένκο, Ουζίνσκι 3 (1), Σμιθ 14 (2), Μάντζαρης 8 (1), Πάλσον 5 (1), Κολέσνικοφ 5 (1), Καϊμακόγλου.