Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο (26-13), ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Παρτιζάν με 84-71 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Με την 4η σερί νίκη της στη διοργάνωση και την 8η στα τελευταία 9 παιχνίδια, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν εδραιώθηκε στην 4η θέση με ρεκόρ 14-8, όντας μία νίκη πίσω από την Μπαρτσελόνα και τη Βίρτους (15-7).

Από την άλλη πλευρά, το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπεσε στο 11-11, ενώ μειονεκτεί και σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους “πράσινους”.

Θυμίζουμε ότι, στον αγώνα του πρώτου γύρου, η Παρτιζάν Βελιγραδίου είχε λυγίσει τον Παναθηναϊκό με 92-87 στην παράταση. Σύμφωνα με τον κανονισμό της EuroLeague, οι πόντοι που σημειώνονται στις παρατάσεις δεν υπολογίζονται στους πόντους των ομάδων στη βαθμολογία, ούτε σε οποιαδήποτε ισοβαθμία.

Κορυφαίοι των νικητών όσον αφορά την επίθεση ήταν οι Κέντρικ Ναν (21π., 4ασ.), Ντίνος Μήτογλου (MVP του αγώνα με 16π., 7ρ.), Ματίας Λεσόρ (14π., 9ρ.), Κώστας Σλούκας (10π., 4ασ.) και Μάριους Γκριγκόνις (10π.).

Εξαιρετική άμυνα σε ένα ακόμα παιχνίδι έπαιξε ο Τζέριαν Γκραντ (4π., 5ασ., 4κλεψ.).

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους Λούκα Βιλντόσα, Λευτέρη Μαντζούκα και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι, ενώ ο Ματίας Λεσόρ και ο Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκαν χωρίς να βρίσκονται στο 100%, αφού είχαν χάσει πολλές προπονήσεις.

Με διαφορά καλύτερος για την Παρτιζάν ήταν ο Πι Τζέι Ντόζιερ (16π., 7ρ., 8ασ., 6κλεψ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Τζέιμς Νάναλι (13π.), Άλεν Σμάιλαγκιτς (11π.).

Η Παρτιζάν αγωνίστηκε χωρίς τους Κέβιν Πάντερ και Αλέκσα Αβράμοβιτς.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες του, ενώ ο Εργκίν Αταμάν τους 9 από τους 12, αφού δεν πήραν χρόνο συμμετοχής οι Παπαπέτρου, Μωραΐτης και Σαμοντούροβ. Ο Καλαϊτζάκης έπαιξε για 50”.

Πριν από το τζάμπολ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντέγιαν Μιλόγεβιτς που έφυγε από τη ζωή στα 46 του χρόνια.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως με 8 σερί πόντους του Ντόζιερ, η Παρτιζάν προηγήθηκε με 7-12 (6′).

Η είσοδος του Σλούκα βοήθησε τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 8-0 (15-12 στο 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-16, παρά τα 6 λάθη των “πρασίνων”, έναντι 5 της Παρτιζάν.

Ο Ναν έφτασε τους 11 πόντους μετά από 12:30 λεπτά αγώνα (26-24).

Με δύο κλεψίματα του Γκραντ και 6 σερί πόντους του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 5 πόντους (34-29 στο 16′).

Μάλιστα, λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 9 πόντους (40-31 στο 18′) με το ΟΑΚΑ να παίρνει… φωτιά.

Ο Παναθηναϊκός έχασε το… καθαρό μυαλό του και τα ριμπάουντ στο τελευταίο δίλεπτο και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πολλές ισοπαλίες, αλλαγές προβαδίσματος και… ομηρικές μάχες στο παρκέ, με τον αγώνα να θυμίζει playoffs.

Ο Λεσόρ με ένα τρομερό buzzer beater… πόστερ κάρφωμα ισοφάρισε 58-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0 το τελευταίο δεκάλεπτο (64-58) και λίγο αργότερα ξέφυγαν πέντε φορές με 9 πόντους (71-62, 73-64, 75-66, 77-68, 79-70).

Ο Τζέριαν Γκραντ σφράγισε την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (82-71) και την 4η σερί νίκη του Παναθηναϊκού (τελικό σκορ 84-71).

Tα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71.