Ευρεία νίκη με 99-68 επί του Προμηθέα Πάτρας πέτυχε το βράδυ της Κυριακής στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στον τελευταίο αγώνα της 3ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.

Με κυριαρχία στον… αέρα, τόσο στο ριμπάουντ, όσο και στο παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη με “oδηγό τον Νικ Καλάθη (11 ασίστ) η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε σε εντυπωσιακή διαφορά το σκορ, για τα δεδομένα και της δυναμικότητας του Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έκανε αισθητή την παρουσία της, μόνο στην αρχή, όταν προηγήθηκε με 12-9 και 15-13 (με 3/4 τρίποντα) μετά από 5:19 αγώνα, αλλά μετά όλα της πήγαν στραβά. Στο πρώτο ματς που ο Τσέις Φίλερ έδειχνε γιατί τον επέλεξε ο Προμηθέας και είχε 10 πόντους με 4/4 σουτ σε 7/11 συμμετοχής χρεώθηκε με τρία φάουλ.

Με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στη ρακέτα και τον Ντεσόν Τόμας πρώτο σκόρερ (9π.) ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι για να περάσει με 24-17 στο δεκάλεπτο.

Κι αργότερα έκανε θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ με Μήτογλου-Παπαπέτρου,  αφού κέρδισε 12 από τα 23 που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του Προμηθέα στο πρώτο 20άλεπτο! Ο Προμηθέας βγήκε εκτός ρυθμού, ήλθαν κι οι τεχνικές ποινές στον Έλις (για φλόπινγκ) και τον Γιατρά (για διαμαρτυρία μετά το Τ στον Αμερικανό) κι όλα τελείωσαν!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με double score 50-25 στο ημίχρονο, βγάζοντας πολλή διάθεση κι ενέργεια.

Ας μην ξεχνάμε ότι προερχόταν από μια πολύ κακή ήττα, αυτή από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία για την Euroleague κι επιζητούσε το ξέσπασμα.

Ο Ντίνος Μήτογλου συνέχισε ορεξάτος στην τρίτη περίοδο όπου πέτυχε 9 πόντους κι έφτασε στους 15 μαζί με εννέα ριμπάουντ, τα επτά εκ των οποίων επιθετικά!

Ο Κατσίβελης με τον Έλις προσπάθησαν να κρατήσουν ζωηρό τον Προμηθέα που έπρεπε να συγκεντρωθεί στο ματς δίχως να κοιτάει στο ταμπλό.

Ο 16χρονος Λευτέρης Μαντζούκας πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής (19:32) από τον Γιατρά, αν και δεν πήρε προσπάθειες (1/2 διπ.), ενώ στον δίπλα “στρατόπεδο” ο Αργύρης Πεδουλάκης χρησιμοποίησε στην τελευταία περίοδο τον (21χρονο) Κώστα Παπαδάκη (2/3 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-25, 76-48, 99-68