Στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 13 χρόνια βρίσκεται από το βράδι της Κυριακής ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 95-80 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Final-4 της EuroLeague, στο Βερολίνο!

Μια απίθανη εμφάνιση, μια μοναδική παράσταση, με … υπόκρουση τις ιαχές 10.000 Ελλήνων φιλάθλων στην Uber Arena και όπλο τη σπουδαία ελληνική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ρεάλ ήταν καταιγιστική στην αρχή, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τον τρόπο, είχε το μυαλό και την τακτική να τη “φρενάρει” και να κάνει την ανατροπή, για να φτάσει στον θρίαμβο και το πρώτο του ευρωπαϊκό μετά το 2011.

Είναι το έβδομο αστέρι που ράβουν οι “πράσινοι”, με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα (24π.), αναμορφωτή τον Αταμάν των τριών ευρωπαϊκών, με τεράστια συμβολή του Μστίας Λεσόρ (17π.), του Κέντρικ Ναν (21π.), του αφανούς ήρωα Τζέριαν Γκραντ (11π., 6 ριμπ., 5 ασ.), του Ντίνου Μήτογλου, που μίλησε στο κρίσιμο σημείο, του Ιωάννη Παπαπέτρου στη μεγάλη του επιστροφή!

Όλων!

Και του Καλαϊτζάκη που τα ‘δωσε όλα, και του Ερνανγκόμεθ που κέρδισε μάχες και του Βιλντόσα, που έπαιξε λίγο, αλλά πρόλαβε να προσφέρει:

Ο τελικός άρχισε με το τρικ του Ματέο να αιφνιδιάζει, δίνοντας μπάλες στον 20άχρονο Έλι Εντιαγέ.

Ο γεννημένος το 2004 σέντερ, πέτυχε τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του σε 1:35 αγώνα κι ενώ έχει 2,6 μέσο όρο φέτος, βάζοντας το “τρένο” της Ρεάλ στις ράγες.

Πολύ σύντομα όμως, ο Ταβάρες έκανε δεύτερο φάουλ, ο Ματέο χρεώθηκε τεχνική ποινή και ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την απόσταση.

Με τον Ναν (8π.) έμεινε κοντά (19-16) κι η Ρεάλ έφυγε προς το τέλος του χορταστικού πρώτου δεκαλέπτου, χάρη στην τρομερή της ευστοχία.

Ναι, ο Παναθηναϊκός δεν την πίεσε όσο έπρεπε για να τη βγάλει από τη comfort zone και για αυτό είχε 36 πόντους στο δεκάλεπτο, με την ελληνική ομάδα να ‘ναι 11 πόντους πίσω, και τον Κέντρικ Ναν να ‘χει ήδη 3 φάουλ.

Η ένταση στην άμυνα του Παναθηναϊκού αυξήθηκε στη Β’ περίοδο, ο Αταμάν δεν φοβήθηκε το rotation και δικαιώθηκε.

Με την ώθηση του κόσμου του, ο Παναθηναϊκός πρώτα πέτυχε στο στόχο να μη χάσει άλλη επαφή με το σκορ και μετά, τον δεύτερο, να ροκανίσει τη διαφορά.

Σλούκας και Γκραντ έπαιξαν τεράστιο ρόλο, ο Ερνανγκόμεθ κέρδισε μάχες, ο Λεσόρ έδινε σκορ, κι ας έχασε  ριμπάουντ, από τον Πουαριέ.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο , 46-45 με το τρίποντο του Βιλντόσα, αλλά με 2/2 από τα 6,75μ. η Ρεάλ πήρε ανάσα και προηγήθηκε 54-49 στο ημίχρονο.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στην έναρξη του β’ μέρους ήταν βγαλμένη από το πάθος της εξέδρας!

Οι παίκτες του Αταμάν έδωσαν ρεσιτάλ, κράτησαν χαμηλά την παραγωγικότητα της Ρεάλ και προσπέρασαν στο σκορ, Ήταν με το τρίποντο του Κέντρικ Ναν στα 06:15 για το 58-56 το πρώτο ελληνικό προβάδισμα στη βραδιά.

Για σχεδόν τρία λεπτά μετά, δεν μπήκε ούτε πόντος, σε δείγμα της τιτανομαχίας που είχε μεταφερθεί στο πίσω μέρος κάθε πλευράς στη ρακέτα.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε σε μόλις 7 πόντους τους  Ισπανούς σε όλο το δεκάλεπτο (!), με 3/16 σουτ, σε δείγμα της αποτελεσματικότητας της προσπάθειάς του στο πίσω μέρος. Αν είχε και λίγο πιο σωστές επιλογές στην επίθεση, θα μπορούσε να κάνει και διαφορά, αλλά από την άλλη, σε αυτήν τη “σκυλομαχία” κι η Ρεάλ πάλευε στη δική της άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 64-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας αποκτήσει πλήρως τον έλεγχο χάρη στην άμυνά του.

Ο Μήτογλου που δεν είχε φανεί ιδιαίτερα στο παιχνίδι πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το _+6, 71-65, πριν έλθει πάλι ο βιονικός Τζέριαν Γκραντ να κάνει το 73-65 στο μεγαλύτερο πράσινο προβάδισμα του τελικού!

Το γήπεδο έχει πάρει “φωτιά” από τις εκδηλώσεις των Ελλήνων, όμως η Ρεάλ δεν έχει πει, ασφαλώς, την τελευταία της λέξη. Ο Γιουλ, μείωσε με τρίποντο και παράλληλα με τη ζώνη 2-3 στην άμυνα η Ρεάλ δείχνει να επανέρχεται στο 71-73.

Όμως το ματς ήταν από την αρχή κομμένο και ραμμένο στο βεληνεκές του Κώστα Σλούκα.

Μην έχοντας χάσει σουτ σε όλο το ματς, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε 2/2 τρίποντα για το 79-71 ξεδιπλώνοντας το μεγαλείο του.

Η Ρεάλ απάντησε γρήγορα με 5-0 για το 79-76, με 4:07, όμως ήταν η ώρα του Κέντρικ Ναν, που στα κρίσιμα, πάντα ήταν εκείνος που μιλάει κι έκανε το 83-76 στο 37′.

Η διαφορά πλέον έφτασε στο +10, 86-76 με το νέο τρίποντο του Ντίνου Μήτογλου σε ένα παραλήρημα πλέον για τον Παναθηναϊκό, σε παρκέ και εξέδρα, με 2:29 στο ρολόι!

To πάρτι πλέον είχε αρχίσει ο Παναθηναϊκός κατακτά το 7ο ευρωπαϊκό του τρόπαιο μέσα σε ένα ντελίριο ενθουσιασμού στο Βερολίνο, στην Αθήνα, σε κάθε γωνιά!

Tα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95

Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης: Τα photo clicks του μεγάλου τελικού

Παναθηναϊκός: “Καταπράσινη” η Uber Arena στον τελικό (pics & vids)