Λεσόρ

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 23 λεπτά, ο Παναθηναϊκός AKTOR πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στη EuroLeague, αφού επικράτησε με 90-73 της Βαλένθια στο “καυτό” ΟΑΚΑ, για τη 10η αγωνιστική.

Οι “πράσινοι” ανέβηκαν στο 6-4, ενώ οι “πορτοκαλί” γνώρισαν 4η σερί ήττα στη διοργάνωση και έπεσαν στο 5-5.

Απέναντι στην καλύτερη άμυνα και τη χειρότερη επίθεση της φετινής EuroLeague, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ στα πρώτα 23 λεπτά (60-38), μετατρέποντας σε… πάρτι τον αγώνα, μέσα σε αποθέωση στο σχεδόν γεμάτο ΟΑΚΑ.

MVP του αγώνα ήταν ο εκρηκτικός Ματίας Λεσόρ (17π., 7ρ., 11 κερδισμένα φάουλ), τον οποίο ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντίνος Μήτογλου (14π.), Τζέριαν Γκραντ (13π.), Κώστας Σλούκας (12π., 9ασ.), Μάριους Γκριγκόνις (11π. με 3/4 τρίποντα) και Λευτέρης Μαντζούκας (9π. με 3/3 τρίποντα).

Χωρίς τους τραυματίες Μάρτιν Χέρμανσον και Στέφαν Γιόβιτς, η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού έδειξε και απόψε ότι βρίσκεται σε… κακό φεγγάρι.

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Σέμι Οτζελέγιε με 16 πόντους.

Με μαέστρο τον Κώστα Σλούκα και εκτελεστή τον Τζέριαν Γκραντ, ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ νωρίς διψήφια διαφορά, αφού προηγήθηκε με 21-10, 4:20 πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με 27-18.

Οι “πράσινοι” ήταν καταιγιστικοί, έφτασαν τα 9/13 τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ξέφυγαν με 18 πόντους, φτάνοντας σε νταμπλ σκορ (36-18 στο 13′)!

Η Βαλένθια απάντησε με ένα σερί 0-9 (36-27), όμως η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξαναπήρε γρήγορα διψήφια διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με ένα +14 (49-35), έχοντας 10/19 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 22 πόντους (60-38 στο 23′) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 72-53.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 0-7 την τελευταία περίοδο (72-60), όμως ο Γκριγκόνις πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασε τη διαφορά στους 15 (75-60).

Νέο σερί 0-6 της Βαλένθια που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (75-66 στο 35′), όμως ο Παναθηναϊκός δεν πανικοβλήθηκε και έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 90-73.

Tα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73.

Παναθηναϊκός-Βαλένθια: Το βίντεο και η photo gallery από το “καυτό” ΟΑΚΑ

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία