Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ σε… πάρτι κι από το -5 στην αρχή της τελευταίας περιόδου έφτασε στη νίκη με 90-76, για την 9η αγωνιστική της EuroLeague!

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη EuroLeague, με την οποία έφτασε στο 5-4, κι ενώ ακολουθεί (23/11) κι άλλος εντός έδρας αγώνας με τη Βαλένθια.

Ο Παναθηναϊκός έχανε 62-67 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όπως μετά από σχεδόν 4,5 λεπτά αγώνα, είχε κάνει 20-3 επιμέρους σκορ (!!!) με τους Μάριους Γκριγκόνις-Ματίας Λεσόρ να κάνουν όλη τη διαφορά στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Η σταθερά, λέγεται Ντίνος Μήτογλου που έκανε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι, έδωσε μάχες με τον Σενγκέλια, αλλά όλο το βράδι έδινε λύσεις σε διάρκεια κι επιβεβαιώνει ότι είναι σε εκπληκτική κατάσταση. Δίχως αμφιβολία, ο κορυφαίος σύγχρονος Έλληνας παίκτης εκτός… ΝΒΑ!

Είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ κι έμεινε -πάλι- 35:05 στο παρκέ, κι αν χρειαζόταν, θα ‘παιζε άλλο τόσο στην ίδια κατάσταση!

Ήταν η 200ή νίκη του Εργκίν Αταμάν στη σύγχρονη ιστορία της διοργάνωσης, από το 2000 κι έπειτα!

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Εργκίν Αταμάν, επέλεξε τον Κέντρικ Ναν στην αρχική πεντάδα με προφανή σκοπό να του δώσει ρυθμό και αυτοπεποίθηση.

O Αμερικανός ανταπεξήλθε αφού στη διάρκεια του πρώτου μισού είχε 11 πόντους, δεύτερος σκόρερ πίσω από τον Μήτογλου των 12 πόντων, μολονότι το μακρινό του σουτ δεν τον είχε δικαιώσει ακόμα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ αποτελεσματικός στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε 4 κλεψίματα, δυσκόλεψε τη ζωή των Ιταλών, κι έδειξε να ελέγχει τη ροή με ηγέτη τον Τζέριαν Γκραντ που ‘χε δώσει 4 ασίστ στα πρώτα 4:10 αγώνα και τον Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι να κερδίζει μεγάλες μάχες στη ρακέτα για τους 6 πόντους του.

Παράλληλα, σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα του, ο Παναθηναϊκός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 7/7 βολές και το ημίχρονο με 14/14 σε σαφές δείγμα βελτίωσης της αυτοπεποίθησης της ομάδας.

Μόνο που στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Αταμάν υστέρησε στην αμυντική της προσπάθεια, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι με κλειδί τον Ίφε Λούντμπεργκ, βρήκε και δημιούργησε καλύτερες προϋποθέσεις κι από τους 15 πόντους στο δεκάλεπτο, πέτυχε 27 στο β’, με πρώτους σκόρερ Μπελινέλι και Σενγκέλια, για να βρίσκεται σε μόλις 3 πόντους απόσταση, στο 20άλεπτο, 45-42.

Ο αγέραστος Μπελινέλι έδωσε τον τόνο με την έναρξη της τρίτης περιόδου με 2/2 τρίποντα, ένα εκ των οποίων, εκτός… λογικής, αλλά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 47-48 με 6-0.

Δείτε το πρώτο εκτός ισορροπίας, με ταμπλό:

Μέχρι εκείνου του σημείου, ο Μπελινέλι είχε 4/6 τρίποντα κι η υπόλοιπη Βίρτους 1/9, μόνο που οι παίκτες του Μπάνκι πέτυχαν άλλα δύο, σε τρεις προσπάθειες, με Σμιθ και Παϊόλα, παίρνοντας αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ, κυρίως με τον Σενγκέλια.

Το μόνο καλό νέο για τον Παναθηναϊκό στην τρίτη περίοδο, ήταν η εμφάνιση του Λούκα Βιλντόσα.

Ο Αργεντινός πέτυχε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, μειώνοντας μάλιστα στη λήξη σε 62-63, σε ένα παιχνίδι που πλέον ο Παναθηναϊκός άρχισε να νιώθει, να “πληρώνει” δηλαδή,  την απουσία λύσεων στη ρακέτα.

Με εξαίρεση την παρουσία του Μήτογλου και το ξεκίνημα του Μπαλτσερόφσκι, η ελληνική ομάδα δεν έπαιρνε πράγματα από τους ψηλούς της και κυρίως, μέσα στη ρακέτα.

Για αυτό άρχισε να νιώθει ανασφαλής στο παιχνίδι, οι Ιταλοί να κρατούν προβάδισμα και να προηγούνται με πέντε πόντους, 62-67.

Ο Γκριγκόνις με τον Λεσόρ όμως, άλλαξαν σε ποσοστό 100% τη ροή του αγώνα. Πρώτα ο Λιθουανός με 3 πόντους και μια ασίστ και μετά ο Λεσόρ με έξι σερί πόντους, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε ένα συνολικό σερί 13-0 και προσπέρασμα 75-67 με το ΟΑΚΑ να “παίρνει φωτιά”!

Πλέον ο Παναθηναϊκός έπαιζε… και με σέντερ σε αντίθεση με σχεδόν 33 λεπτά αγώνα, κι η κόπωση των ψηλών της Βίρτους, σε συνδυασμό με τα φάουλ των Ντάνστον-Σενγκέλια, το ντέρμπι, μετατράπηκε σε πάρτι!

Ο Γκριγκόνις ολοκλήρωσε την εμφάνιση-κλειδί στο φινάλε με την άμυνά του, όταν κέρδισε το 4ο φάουλ του Μπελινέλι, επιθετικό, ο οποίος αποβλήθηκε αμέσως με τεχνική ποινή και το σκορ να γίνεται 8-70 στο τρίλεπτο πλέον για το φινάλε!

Και στην επόμενη άμυνα, ώθησε το transition του Παναθηναϊκού που οδήγησε σε καλάθι του Μήτογλου για το 82-70, σε ένα επιμέρους σκορ, 20-3 για τους “πράσινους” σε διάστημα 4:34 αγώνα και 2:26 να μένουν για τη λήξη.

Η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους, 86-72 σε μια εντυπωσιακή παράσταση τελευταίας περιόδου, όπου οι παίκτες του Αταμάν, έβγαλαν όλα τα.. χρωστούμενα των 30 πρώτων λεπτών!

Tα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία