Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής στη… “σκυλομαχία” με τη Ζαλγκίρις Κάουνας το βράδι της Τετάρτης στο ΟΑΚΑ, με 73-71 στον πρώτο από το σερί τριών εντός έδρας αγώνων του!

Με τον Ντίνο Μήτογλου να τον στηρίζει όλο το βράδι (έπαιξε 38:02) κι είχε 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, αφανή MVP τον Τζέριαν Γκραντ (10π., 5 ασ., 0 λάθη και αμυνάρα στον Κίναν Έβανς) τον Λεσόρ να δίνει τρομερές μάχες (13π., 10 κερδισμένα φάουλ, αλλά και 7 λάθη) και καθοριστικό στο τέλος τον Κώστα Σλούκα (16π. οι 7 στο τελευταίο 10άλεπτο), η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βελτίωσε σε 4-4 το ρεκόρ της.

Η Ζαλγκίρις έκανε 4η σερί ήττα (3-5) ο Σμιτς πήγε να πάρει στο τέλος μόνος του τον αγώνα με 12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού στο τέλος, έκρινε το ματς, με το κλέψιμο του Σλούκα στα 25” και μετά με το πετυχημένο double team στον Έβανς, από Γκραντ και Γκριγκόνις.

Ένας σκληρός αγώνας, με 20 αλλαγές στο προβάδισμα, πολύ ξύλο, μπασκετικά, σήμα κατατεθέν της ροής στην κανονική διάρκεια της EuroLeague!

Η αρχή του αγώνα ήταν ενδεικτική των όσων θα ακολουθήσουν, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήλθε -από τον Έβανς της Ζαλγκίρις- μετά από 2,5 λεπτά στο… 0-0 κι ο Παναθηναϊκός είχε στις πρώτες πέντε επιθέσεις του, 0/2 σουτ, 0/2 βολές και 2 λάθη!

Ο Μήτογλου πέτυχε 6 από τους 9 πρώτους πόντους της ομάδας του Αταμάν, που έφτανε με τεράστια δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι.

Με καλές επιστροφές πιεστική άμυνα, οι Λιθουανοί ήταν καλά διαβασμένοι κι έβαλαν δύσκολα στην κυκλοφορία και τη δημιουργία της ελληνικής ομάδας.

Την ανάγκασαν σε σε 6 λάθη σε αυτό το δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 15-13.

Ο Βιλντόσα αλλά και ο Σλούκας άνοιξαν κατά διαστήματα “χαραμάδες” ανάκαμψης του Παναθηναϊκού.

Τουλάχιστον ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να “πουλάει” κατοχές (0 λάθη στη β’ περίοδο) όχι όμως και βολές αφού είχε 4/12 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 8/17!

Και 9 -πεταμένοι- πόντοι σε ημίχρονο με σκορ ημιχρόνου 36-39, μοιάζουν πάρα πολλοί!

Η Ζαλγκίρις έλεγξε και το ριμπάουντ (22-10), είχε παίκτη-αποκάλυψη τον Μπιρούτις στο δεύτερο δεκάλεπτο (πέτυχε 9 πόντους) κι έφτασε στο +7 (36-29) με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ναζ Μήτρου Λονγκ.

Τα δύο λάθη του ίδιου, έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να “μαζέψει” τη διαφορά και να πάει με -3 (36-39) στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Oι δυσκολίες ήταν ίδιες στην επίθεση και στην τρίτη περίοδο, απλά η διαφορά ήταν ότι και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δυσκολέψει εξίσου τη Ζαλγκίρις. Αν και δεν άρχισε καλά ούτε στο β’ μισό του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποιες λύσεις, κυρίως με τον Ντίνο Μήτογλου (4/4 τρίποντα έως εκείνο το σημείο, τα 2/2 στο τρίτο δεκάλεπτο) και προσπέρασε 47-46 με 4:25.

Το θετικό στοιχείο σε αυτό το δεκάλεπτο, ήταν πώς ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη μάχη του ριμπάουντ με 4 πολύτιμα επιθετικά που σε ένα τόσο σκληρό και κλειστό ματς μπορούν να κάνουν διαφορά.

Παράλληλα το παιχνίδι του Γκραντ, αθόρυβο, “οικονομικό” αλλά ουσιώδες και δίχως λάθη, έφερε καλύτερη κυκλοφορία και ηρεμία στην επίθεση, ξέχωρα την προσφορά του στον περιορισμό του Κίναν Έβανς στην άμυνα.

Ο Μήτογλου πέτυχε 8 πόντους στο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις έμεινε στους 13 και το προβάδισμα οριακά μεν, ήταν για την ελληνική ομάδα, 53-52.

Ο Λετονός Ρόλαντς Σμιτς δημιούργησε νέο δεδομένο στην τελευταία περίοδο. Έχοντας μόλις 3 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, πέτυχε τους 9 πρώτους πόντους της Ζαλγκίρις σε 3:51 για το 61-60 υπέρ της.

Συνέχισε δε με ένα τρίποντο στα 4:55 για το 12/12 των πόντων των Λιθουανών σε αυτό το δεκάλεπτο και νέο προβάδισμα της ομάδας του, 64-62!

Ο Λεσόρ που όλο το βράδι έδινε ομηρικές μάχες στις ρακέτες έκανε το 69/68 με 2/2 βολές και στην επόμενη φάση, πήρε το 6ο φάουλ, επιθετικό του Σμιτς.

Ο Σλούκας έκλεψε την πάσα του Χέις στα 25” και στα 21” έκανε με 2/2 βολές το 71-68. Κι αν όλο το βράδι ο Παναθηναϊκός έριχνε τις βολές στο σίδερο, στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε πλέον 7/8!

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάουλ στην επίθεση της Ζαλγκίρις, κι ο Μάνεκ, σεσημασμένος “τρίποντος” από τα χρόνια του στο NCAA με το Νορθ Καρολάινα, ισοφάρισε 71-71 με 13,8 δευτερόλεπτα στο ρολόι.

Ο Σλούκας κέρδισε φάουλ από τον Μπουτκεβίτσιουτς στα 13” και μς 1/2 βολές έκανε το 72-71 και μετά ήλθε η άμυνα του αγώνα, από τον Γκριγκόνις και τον Γκραντ στον Έβανς, ΄που τον οδήγησαν στο λάθος.

Ο Γκριγκόνις έχασε σκόπιμα τη 2η βολή στα 3 δεύτερα κι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε με 73-71 τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις Κάουνας: Τα photo clicks από το ΟΑΚΑ (gallery)

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία