Παναθλητικός-Κοζάνη

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο Final-8 του 38ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων της Καλαμαριάς, οι Παναθλητικός, Εσπερίδες και Κρόνος Αγ. Δημητρίου.

Τη δεύτερη επικράτηση σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Παναθλητικός που επιβλήθηκε με 54-35 του Ηρακλή Κοζάνης.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα λεπτά και είναι χαρακτηριστικό το επιμέρους σκορ στα μέσα της πρώτης περιόδου ήταν 4-3 για την ομάδα της Κοζάνης.

Ο Παναθλητικός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και στο μέσο του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφερε να ξεπεράσει τους δέκα πόντους (21-11 με την Ομο, 5’55” πριν από την ανάπαυλα).

Το προβάδισμα του συλλόγου των Συκεών διευρύνθηκε σημαντικά με την περίοδο να “κλείνει” στο 32-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθλητικός με σερί 4-1 στα πρώτα λεπτά του έφθασε στο +20 (36-16), με τη διαφορά να διατηρείται σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Τσικριτσάκη-Αναστασιάδης-Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 15-8, 32-15, 44-27, 54-35

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Σακκοράφα 4, Καμπερίδου 11, Κοφινά 4(1), Τσινασλανίδου 3, Ομο 4, Παντώτη 2, Αδαμίδου 13, Σαββίδου 1, Καπετανικόλα, Δίτσα, Χωλοπούλου 5(1), Σύρπα 7.

Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου, Σακίτα 1, Ζηντσιόβα, Σαρρή 9(1), Γεωργάκα, Γκούμα 4(1), Παπαζήση 10, Κωστογλίδου 2, Καραπάτσιου 2, Σούλο, Κοντογιάνννη, Τοπάλη 7.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Εσπερίδες επικράτησαν με 44-40 του Ανδρογέα.

Ο Ανδρογέας προηγήθηκε 8-2 στα πρώτα δυόμισι λεπτά με καλάθι της Χαλεπάκη.

Η ομάδα της Κρήτης διατήρησε το πλεονέκτημα στο σκορ, μέχρι την αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν η Βίγκα ισοφάρισε σε 11-11.

Οι Εσπερίδες πέρασαν για πρώτη φορά με 16-15 με βολές της Λιανούδη (6’44” πριν από την ανάπαυλα).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία μέχρι το 17ο λεπτό, όταν οι παίκτριες από την ΕΣΚΑΝΑ ξέφυγαν με 25-17.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 30-22, ύστερα από καλάθι της Αράπογλου.

Η ομάδα της Κρήτης με σερί 9-0 πήρε προβάδισμα με 31-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Με σερί 7-0 οι Εσπερίδες ανέκτησαν το προβάδισμα στις αρχές της τελευταίας περιόδου και μάλιστα με σημαντική για τα δεδομένα του αγώνα διαφορά (37-30).

Άμεση ήταν η απάντηση του Ανδρογέα με δικό του σερί 4-0, όμως η Βίγκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα της, με 4’22” πριν από το τέλος.

Η Γαλανάκη με τρίποντο ισοφάρισε και η Παπαγιαννάκη με μία βολή έδωσε “κεφάλι” στις παίκτριες από την Κρήτη.

Απέμειναν δύο λεπτά για τη λήξη όταν η Χλιαουτάκη ευστόχησε σε δύο βολές και λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο η Αρσενιάδου έγραφε το 43-40.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με άλλη μία βολή η Χλιαουτάκη μέσα σε πανηγυρισμούς για την ομάδα της Καλλιθέας.

Διαιτητές: Τσαρδούλιας Τ.-Τσουρή-Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 11-9, 19-25, 31-30, 40-44

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 4, Θεοδοσουλάκη 2, Καζάκη 1, Γαλανάκη 5(1), Γιαπιτζόγλου 7, Τζανέτη 5(1), Χαλεπάκη 2, Μηλιαρά 14, Τσαγκαράκη, Μακράκη.

Εσπερίδες (Τσεμπέρης-Δήμου): Γεωργίνη, Αρσενιάδου 5, Χλιαουτάκη 9, Βίγκα 6, Μουστάκα 5(1), Αράπογλου 5(1), Λιανούδη 12, Μάνου 2.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Δεύτερη νίκη για τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, καθώς επικράτησε με 58-37 του Ολυμπιακού Βόλου και μαζί με τον Παναθλητικό εξασφάλισαν την πρόκριση στην τετράδα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ομάδα του Αγίου Δημητρίου, άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με σερί 10-0 μετέτρεψε το υπέρ της 6-5 σε 16-5, με τρίποντο της Φουστέρη 1’42” πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Κρόνου, συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς διεύρυνε την υπέρ του διαφορά φθάνοντας πολύ γρήγορα στο 29-9 (με δίποντο της Ανδρέου, 3’34” πριν από την ανάπαυλα).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο να παραμένει κοντά στους 20 πόντους, παρά την πρόσκαιρη μείωση του σκορ από τις Βολιώτισσες σε 33-19.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε ακόμη και στους 26 πόντους (55-29) με τρίποντο της Προδρομίδη στο 35ο λεπτό για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Κανελλίδης-Καραβάς-Τσαπόγα

Δεκάλεπτα: 18-7, 31-12, 44-25, 58-37

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου-Μαυροειδή-Τσαμπούρη): Στολίγκα 17, Τσιρογιώργη 3(1), Ανδρέου 4, Μανωλοπούλου 5, Προδρομίδη 5(1), Φουστέρη 3(1), Τουμπανιάρη, Παπακώστα 2, Ζαφείρη 5(1), Θεοδωροπούλου 8, Σταθοπούλου 5, Λίτσα 1.

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου-Δερβός): Μητραλή 4, Ράπτη 12(2), Μπασδέκη 2, Πολύζου, Τσομπανοπούλου 3, Σιουμουρέκη 11(2), Καραστάθη, Νταϊάκη 5(1), Σδρόλια.