Ο Ολυμπιακός στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και 14η στην ιστορία του, καθώς στον τέταρτο τελικό των playoffs της Basket League, κυριάρχησε στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού πριν διακοπεί ο αγώνας λόγω επεισοδίων.

Με 2:46 για το τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρισκόταν στο +28, 63-35, ενώ είχε φτάσει στο 63-31 λίγο νωρίτερα, προς επιβεβαίωση της ανωτερότητάς του.

Ακολούθησε ρίψη καπνογόνων και κροτίδων από την εξέδρα με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί στις 22:57 και σχεδόν μια ώρα αργότερα, αποφασίστηκε από τους διαιτητές η οριστική του διακοπή, αφού είχαν σημειωθεί και επεισόδια με την αστυνομία.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι, είχε άριστα ποσοστά ειδικά από το τρίποντο και έδειξε ότι θα φτάσει με εμφατικό τρόπο στην τρίτη της νίκη, για τον τίτλο!

Ο Τόμας Γουόκαπ έδωσε το ρυθμό στον Ολυμπιακό με το παιχνίδι του στην οργάνωση και κατόπιν στην εκτέλεση. Επαναλαμβάνοντας το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο που έκανε και στον δεύτερο τελικό, τον πρώτο που ‘χε γίνει στο ΟΑΚΑ, ο Αμερικανός γκαρντ είχε 10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είχε 4/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και προηγήθηκε με 20-9 και 24-15 στο τέλος της Α’ περιόδου.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός άρχισε να έχει ζήτημα στη δημιουργία και την εκτέλεση, αφού κι ο Πάρις Λι, φαινόταν εγκλωβισμένος από το μαρκάρισμα του Ολυμπιακού.

Ο Αμερικανός, είχε 0/6 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και με εξαίρεση τον Μαντζούκα και το καλό ξεκίνημα που έκανε ο Γουίλιαμς, οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκορ.

Το πρόβλημα έγινε πολύ μεγαλύτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί όπου το rotation του Ολυμπιακού κράτησε ξεκούραστα βασικά στελέχη, δίχως αγωνιστική αλλαγή εικόνας!

Παράλληλα ο Ολυμπιακός προστάτευσε το ριμπάουντ, από το οποίο βρήκε κάποιους επιπλέον πόντους ο Παναθηναϊκός στην Α’ περίοδο,

Ο ΜακΚίσικ πρόσφερε 8 πόντους στη β’ περίοδο, ο Σλούκας 6 κι ο Ολυμπιακός είχε εντυπωσιακή ευστοχία από τα 6,75 μέτρα. Τελείωσε το ημίχρονο με 8/12, τη στιγμή που ο Παναθηναίκός είχε 3/14 τρίποντα!

Έτσι εξηγείται σε μεγάλο βαθμό και η τεράστια για τα δεδομένα τέτοιου τελικού, διαφορά που έχτισε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έφτασε στο +22 στο ημίχρονο, με το εντυπωσιακό 48-26 κι επιμέρους σκορ β’ περιόδου, 24-11.

Με 2,5 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου, πέρασε στο παρκέ ο Νίκος Παππάς, στον τελευταίο αγώνα της καριέρας του, όπως είχε προαναγγείλει, για να γνωσρίσει αποθέωση από τους φιλάθλους της ομάδας του.

Η διαφορά ξεπέρασε το όριο του double score στην έναρξη της Γ΄περιόδου, καθώς με τον Βεζένκοφ να σκοράρει μετά από 2:35 αγώνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 55-26!

Λι και Παπαγιάννης πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους στον αγώνα, υπό την πίεση πλέον της εξέδρας, που άρχισε να δυσανασχετεί βλέποντας τη διαφορά να παίρνει τόσο μεγάλες διαστάσεις.

Δείτε ένα τρίποντο του Πίτερς που έκανε το 63-31 στο 25′.

Με 2:46 για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 35-63, ο τελικός διακόπηκε λόγω ρίψης καπνογόνων και κροτίδων.

Οι διαιτητές και ο Ολυμπιακός πήγαν στα αποδυτήρια ενώ η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ ήταν αποπνικτική από τους καπνούς.

Αργότερα, σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ οπαδών και δυνάμεων της αστυνομίας και σχεδόν μια ώρα μετά τη διακοπή, οι διαιτητές αποφάσισαν την οριστική διακοπή του 4ου τελικού.

Tα δεκάλεπτα: 15-24, 26-48, 35-63 στο 27:14 και διακοπή.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Τα photo clicks του τέταρτου τελικού (gallery)

Ολυμπιακός: Διαμαρτυρίες για νερά στον πάγκο και ένταση με Μπαρτζώκα

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Η είσοδος των ομάδων στο παρκέ (vids)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Οι 12άδες του τέταρτου τελικού

Basket League: Όλοι οι τελικοί των playoffs

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Οι 20οί τελικοί τους για τον τίτλο του Πρωταθλητή!

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα