Τουλάχιστον ένα επίπεδο πιο ψηλά, ο Ήφαιστος Λήμνου έκανε τη δεύτερη νίκη του στην ΕΚΟ Basket League επικρατώντας του Πανιώνιου με 83-69 στο “Σοφία Μπεφόν” του Π.Φαλήρου το μεσημέρι του Σαββάτου (5/10).

Η ομάδα της Λήμνου είχε όπλο το μακρινό σουτ (14/28 τριπ. έναντι 6/24 του Πανιώνιου), αλλά και το ριμπάουντ, στοιχεία τα οποία τα είχε σε διάρκεια 40 λεπτών και επιβλήθηκε του πιο αδύναμου Πανιώνιου, που ακόμα προσπαθεί να δέσει την νέα του ομάδα.

Ο Ήφαιστος έχτισε το προβάδισμά του στο πεντάλεπτο κι όλας, όταν ο Ρουμάνος, Βλαντ Μολντοβεάνου (14π.) έκανε ένα προσωπικό σερί 9-0, κι η ομάδα του προηγήθηκε 18-9 πριν κλείσει την Α’ περίοδο με 23-16.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν εντυπωσιακά εύστοχη από τα 6.75μ. και με την έναρξη της β’ περιόδου, Σμιθ, Χαριτόπουλος και Λιτλ έστειλαν τη διαφορά στους 13 (32-19) με τους φιλοξενούμενους να έχουν 6/8 σουτ από την περίμετρο!

Ο Πανιώνιος αντέδρασε προσωρινά, με τον Λαμπρόπουλο και τον Λι, έκανε το δικό του μικρό σερί, 8-0 για να μειώσει στους 5 (27-32) αλλά η αντίδρασή του ήταν προσωρινή.

Με ηγέτη τον Τζέρι Σμιθ (τελείωσε με 20 πόντους, δίχως να χάσει σουτ, παρά μόνο μια βολή!) ο Ήφαιστος έκανε 9-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, όπου προηγήθηκε με 41-27.

Η διαφορά έφτασε και στους 22 πόντους στην τρίτη περίοδο 52-30 με τρίποντο του Χάμοντς και τον Ήφαιστο να έχει ήδη 10/19 τρίποντα! Έκλεισε δε την τρίτη περίοδο (64-47) με καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (11/22) από ότι στα σουτ δύο πόντων (10/22).

Ο Λι και η άνοδος του Δημήτρη Βεργίνη που έβαλε δύο μακρινά σουτ στην δ’ περίοδο, και 8 από τους 14 πόντους του, βοήθησαν τον Πανιώνιο να βρει σφυγμό, μείωσε στους δέκα πόντους, 61-71 με 5:02 για τη λήξη, αλλά και πάλι, το τρίποντο των φιλοξενούμενων του “έκοψε” τη φόρα!

Πρώτα ο Χάμοντς και μετά ο Μούρτος πέτυχαν δύο μεγάλα σουτ, ο Ήφαιστος ξέφυγε 77-63 και εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-64, 69-83