Τη δεύτερη θέση στον όμιλό του και το πλεονέκτημα έδρας στα play-in του Basketball Champions League εξασφάλισε την Τετάρτη ο ΠΑΟΚ, που έχασε μεν 79-85 από τη Γαλατάσαραϊ στην Πυλαία, προστάτεψε όμως το +11 της νίκης του στην Πόλη!

Πλέον στην best of 3 σειρά των play in, θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας μια άλλη τουρκική ομάδα, την Τόφας, που τερμάτισε τρίτη στον δικό της όμιλο.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Πυλαία, ο δεύτερος στην Προύσα κι αν χρειαστεί τρίτος για την πρόκριση στους “16”, θα γίνει πάλι στην PAOK Sports Arena!

Μόλις σήμερα δε, η Τόφας ανακοίνωσε την απόκτηση του γνώριμού μας, Μάρκους Ντένμον, που έχει παίξει σε Παναθηναϊκό και Περιστέρι.

Από την εκκίνηση του αγώνα φάνηκε ότι οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε καλή βραδιά όσον αφορά στο μακρινό τους σουτ. Από πέντε εύστοχα τρίποντα είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο, με την τουρκική ομάδα να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Γεμπόα.

Ο γεννημένος στη Γκάνα, με αγγλική υπηκοότητα φόργουορντ, έκανε στην Πυλαία το παιχνίδι της ζωής του βάζοντας δύσκολα στον ΠΑΟΚ.

Είχε 9 πόντους στα πρώτα 3,5 λεπτά, έφτασε στους 15 στο δεκάλεπτο και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 23, από 6/8 τρίποντα!

Αυτός ήταν ο ένας λόγος που η ελληνική ομάδα ακολουθούσε, από απόσταση, στο σκορ.

Ο άλλος ήταν το αμυντικό ριμπάουντ, το οποίο ήταν η αχίλλειος πτέρνα της, καθώς η Γαλατά πήρε 9 επιθετικά στο πρώτο μισό, από τα συνολικά 15 που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του ΠΑΟΚ!

Τουλάχιστον οι παίκτες του Φώτη Τακιανού είχαν 10/14 τρίποντα (!), κι ας μην πατούσαν στην αντίπαλη ρακέτα για να είναι στο -5, 44-49 στο ημίχρονο.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έδινε πολλές λύσεις, ο Άλστον με τον Σμιθ έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην τρίτη περίοδο, όταν η ομάδα τους το χρειαζόταν, για να γυρίσει από το -17 που βρέθηκε στην τρίτη περίοδο, 53-70

Μείωσε στο 64-74 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος 64-76 κι η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο, 70-78 με νέο καλάθι του Κένταλ Σμιθ κι άλλα 7 λεπτά στο χρονόμετρο.

Πλέον το θρίλερ για τη διαφορά και τη δεύτερη θέση του ομίλου που έδινε πλεονέκτημα έδρας στα play-in, είχε αρχίσει.

Κι η μπάλα με τη σειρά της, άρχισε να μοιάζει πιο… “βαριά” όσο μειωνόταν ο χρόνος, με τα ποσοστά να μη θυμίζουν αυτά των πρώτων 30 λεπτών, κι ενώ φυσικά, είχε φτάσει στο κατακόρυφο κι η αμυντική προσπάθεια των παικτών των δύο ομάδων.

Τα καλά νέα ήταν πώς ο ΠΑΟΚ είχε βελτιώσει την αποτελεσματικότητά του στο ριμπάουντ, κι ειδικά σε αυτό το διάστημα που πλέον η πλειονότητα των σουτ έβρισκε… σίδερο.

Ο Άλστον μείωσε στους 8, 75-83, με το “Παλατάκι” να παίρνει-“φωτιά” από την επιστροφή της ελληνικής ομάδας! Ο ίδιος έβαλε και το ζευγάρι βολών για το -6, 77-83 στο δίλεπτο πλέον για το τέλος.

Το αποφασιστικής σημασία καλάθι ήλθε από τον Σμιθ στα 26”, από μέση απόσταση για το 79-85. Ο Πρέπελιτς αστόχησε στο τρίποντο, οι Τούρκοι πήραν το ριμπάουντ αλλά υπό την πίεση του ΠΑΟΚ έχασαν την κατοχή και κάθε ελπίδα να καλύψουν το -11 της ήττας τους από τον πρώτο αγώνα!

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν με τον κόσμο τους… σαν νίκη, άλλωστε πέτυχαν στον κυρίως στόχο τους, να κρατήσουν το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση και να έχουν τον πρώτο λόγο για να περάσουν στους ομίλους των “16”.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 44-49, 64-76, 79-85

BCL live εξέλιξη: Τα ζευγάρια των play-in

ΠΑΟΚ-Γαλατάσαραϊ: Τα photo clicks από την Πυλαία (gallery)

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες