Το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League έκανε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε (76-74) της Μπενφίκα στο PAOK Sports Arena!

Ο «δικέφαλος» με ρεκόρ 3-1 έκανε ένα σημαντικό άλμα προς την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ οι Πορτογάλοι με το 1-3 απομακρύνονται.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Μπενφίκα είχε τον έλεγχο (14-22 στο 10’), παρότι ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν πολύ καλός επιθετικά έχοντας 8 πόντους στην πρώτη περίοδο. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού πλησίασαν (21-24 στο 13.20’’) πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα και έχοντας βοήθεια επιθετικά από τον Λαουρίνας Μπελιάουσκας.

Ωστόσο, οι Πορτογάλοι με τους Μπρούσαρντ, Ντρέσελ και Γκόμες να κάνουν ένα μεστό παιχνίδι κυριαρχούσαν στο παρκέ (25-34 στο 16’), αλλά ο «δικέφαλος» έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και με την κατακόρυφη άνοδο του Μπελιάουσκας και τη συνδρομή των Τσαϊρέλη-Χάρισον μπόρεσε να επιστρέψει και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα (39-37 στο 20’).

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 20λεπτο σούταρε με 41.6% στα τρίποντα (5/12), ενώ μοίρασε και 11 ασίστ, ενώ η Μπενφίκα σούταρε με χαμηλότερα ποσοστά από την περιφέρεια (6/16 τριπ., 37.5%) και αυτός ήταν ο λόγος που έμεινε πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο με τους Άαρον Μπρούσαρντ και Μπετίνο Γκόμες και ξέφυγαν ξανά (44-49 στο 24.30’’). Ωστόσο, ο Άντριου Χάρισον ανέβασε την απόδοση του και με την βοήθεια των Γκίλμορ και Σμιθ που είχαν από 7 πόντους αντέδρασαν και έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +3 (55-52 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα (59-61 στο 33’, 66-68 στο 36’ και 68-69 στο 37’). Ο Κένταλ Σμιθ από το 70-71 (στο 37.40’’) σκόραρε τέσσερις σερί πόντους (74-71, 24’’) και ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη, καθώς ο κορυφαίος παίκτης της Μπενφίκα Άαρον Μπρούσαρντ αστόχησε στην επίθεση, ενώ στη δεύτερη ευκαιρία που είχαν οι Πορτογάλοι υπέπεσαν σε παράβαση ππέντε δευτερολέπτων, καθώς δεν έβαλαν την μπάλα στο παρκέ! Έτσι, ο «δικέφαλος» πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «δικέφαλο» ήταν ο Λαουρίνας Μπελιάουσκας με 20 πόντους, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 15 πόντους, όπως επίσης και οι Κένταλ Σμιθ, Άντριου Χάρισον που είχαν από 13 πόντους.

Από την Μπενφίκα, ο Άαρον Μπρούσαρντ είχε 20 πόντους, ο Τόνι Ντάγκλας 12 πόντους και ο Μπετίνο Γκόμες 11 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπάκι, Όνγκροτζερς, Τζούρσεβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 39-37, 55-52, 76-64.