Σε εννέα αγώνες διεύρυνε το αήττητό του στην Basket League ο Ολυμπιακός που νίκησε την Κυριακή τον ΠΑΟΚ με 88-68 στο PAOK Sports Arena, παρουσία τουλάχιστον 6.000 θεατών.

Η δεδομένη διαφορά ποιότητας και το βάθος των δύο ομάδων έκανε τη διαφορά, αφού οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν σοβαρά στα 3/4 του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ (5-4 ρεκόρ) δεν χρησιμοποίησε τον Ράιλι, πριν από το κρίσιμο παιχνίδι με τη Μάλαγα την Τρίτη, ο δε Ολυμπιακός έπαiξε χωρίς τον Μπλακ και χρησιμοποίησε λίγο βασικά του στελέχη πριν από τη διπλή αγωνιστική στη EuroLeague.

Αν δεν υπήρχε κι η ένταση στο τέλος με την αποβολή των Τσιακμά-Πάπας που προκάλεσε και έκρηξη στην εξέδρα, θα ήταν ένας από τους πιο ήσυχους αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων.

Δείτε όσα “έπιασε” η κάμερα της ΕΡΤ από το επεισόδιο Τσιακμά-Πάππας:

-Ο Αιζάια Κάνααν ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 17 πόντους σε 20 λεπτά, ενώ ο Βεζένκοφ πέτυχε 16 πόντους-10 ριμπάουντ σε 21:57.

Στους 14 έφτασε ο Μπολομπόι και τους 10 ο Λαρεντζάκης.

-Για τον ΠΑΟΚ ο Φράνκε πέτυχε 24 πόντους και ο Χαντς 10.

9η αγωνιστική Basket League

Με δύο κλεψίματα και 3 ασίστ του 40άχρονου Βαγγέλη Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στον αγώνα και προηγήθηκε 12-9 μετά από 6:19 αγώνα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με τον Αϊζάια Κάνααν, όμως, έβαλαν επιθετικά την ομάδα τους στο σωστό δρόμο και με την ομαδική άμυνα, ο Ολυμπιακός έκανε 12-0 σερί σε 3 λεπτά και προηγήθηκε 23-14 στο δεκάλεπτο. Από τους 23 πόντους, τους 19 τους είχαν Βεζένκοφ (10) και Κάνααν (9).

Με σαφώς περισσότερες και ποιοτικότερες λύσεις ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και σιγά-σιγά το μεγάλωσε. Ο Λαρεντζάκης (8π. στη β’ περίοδο), ο Μπολομπόι και ο Πίτερς υπό την καθοδήγηση του Σλούκα, πήραν τη σκυτάλη από την πρώτη πεντάδα και στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους 17, 48-31 για τους φιλοξενούμενους.

Ανταγωνισμός δεν υπήρξε στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έχασε τελείως την επαφή του από τον Ολυμπιακό που με την άμυνά του, δεν άφηνε ελεύθερα σουτ κι έτσι η διαφορά είχε μόνο ανοδικές τάσεις στη Γ’ περίοδο.

Η μέγιστη τιμή της ήταν οι 32 πόντοι στο 73-41. Μειώθηκε έως τους 22, 58-80 για να πάρει ο Μπαρτζώκας τάιμ άουτ και να ζητήσει περισσότερη σοβαρότητα από τους παίκτες του.

Με 2:29 για το τέλος, πέρασε στο παρκέ ο Πάπας, ο οποίος αποβλήθηκε σε 17 δευτερόλεπτα! Η κάμερα της ΕΡΤ δεν έπιασε το πλάνο, όπου άναψε η σπίθα, καθώς ο ομογενής γκαρντ είχε έντονο διάλογο και σπρωξίματα με τον Νίκο Τσιακμά.

Αμφότεροι αποβλήθηκαν με ντισκαλιφιέ και κατά την είσοδό του στη φυσούνα που οδηγεί στα αποδυτήρια, ο Πάπας είχε διάλογο με οπαδούς με αποτέλεσμα να προκληθεί εκ νέου ένταση και να σπεύσουν δυνάμεις των ΜΑΤ περιμετρικά του πάγκο του Ολυμπιακού!

Κι όλα αυτά, άνευ λόγου και αιτίας, σε έναν αγώνα, μίνιμουμ, 20 πόντων…

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88

Η συνέχεια, περιλαμβάνει για τον μεν ΠΑΟΚ τον δύσκολο και συνάμα κρίσιμο εντός έδρας αγώνα με τη Μάλαγα, για το Basketball Champions League, την Τρίτη (13/12, 19:30).

Για τον δε Ολυμπιακό, έχει διπλή αγωνιστική στη EuroLeague.

Την Τρίτη (13/12, 20:00) υποδέχεται την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ και την Πέμπτη (15/12, 22:00) παίζει στη Γαλλία με τη Βιλερμπάν.