O ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον Προμηθέα Πάτρας με 84-65 στο PAOK Sports Arena, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβηκε στο 9-12 και ελπίζει σε πρόκριση στα playoffs, ενώ αυτή του Μάκη Γιατρά έπεσε στο 11-10 και βλέπει την τετράδα να απομακρύνεται.

Ο Δικέφαλος προερχόταν από την ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη και μετρούσε πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια του, μέχρι τη σημερινή νίκη.

Η ομάδα της Πάτρας από την πλευρά της έφτασε τις πέντε διαδοχικές ήττες, αφού η τελευταία νίκη της ήταν εκείνη στις 2 Απριλίου όταν επιβλήθηκε του Ιωνικού με 88-84.

Ο Προμηθέας του Μάκη Γιατρά παρατάχθηκε με δεκάδα (έπαιξαν οι 9), αφού εκτός δράσης παραμένουν οι Νίκος Γκίκας, Κέντρικ Ρέι και Δημήτρης Αγραβάνης, ενώ επέστρεψε ο Ντάριο Χαντ.

Από την πλευρά των νικητών, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς αγωνίστηκε χωρίς να είναι στο 100%, ενώ δεν έπαιξε ο Γιώργος Καμπερίδης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (30-31), όμως ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους 11-2 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-33) και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 πόντους (60-41), ενώ στην τελευταία περίοδο έφτασε και στους 20 (71-51), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του στον αγώνα του πρώτου γύρου, αφού είχε ηττηθεί με 84-77 στην Πάτρα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ζερμέιν Λοβ με 21 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Βασίλης Τολιόπουλος (12π.), Φιλ Γκριν (12π.), Νέιτ Ρένφρο (10π.), Άντονι Λι (10π.).

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Τρέβις Σίμπσον πέτυχε 16 πόντους, ο Ντάριο Χαντ 11 και ο Κόνερ Φράνκαμπ είχε 10.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65.