ΠΑΟΚ-Στρασμπούρ

Ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο έχασε τις κρίσιμες βολές στο φινάλε, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ηττηθεί 80-79 από τη Στρασμπούρ και να αποκλειστεί από το BCL.

Στα play-in σταμάτησε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του “δικεφάλου”, ο οποίος τέθηκε νοκ-άουτ από μία ανώτερη ομάδα.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν νωρίς double score (9-18), προτού η διαφορά φτάσει σε διψήφια επίπεδα (22-35), χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, πάντως, και μείωσε στον πόντο (36-37), όμως τότε ο Μάρβιν Τζόουνς έκανε ένα αχρείαστο φάουλ και έφτασε τα τέσσερα, με συνέπεια να αποσυρθεί στον πάγκο.

Ο νεοαποκτηθείς Άντονι Λι πέρασε στο ματς και μαζί με τον ΝτιΛέο πήραν τον “δικέφαλο” από το χέρι, ανατρέποντας τα δεδομένα χάρη σε ένα σερί 11-0.

Το 54-44 ήταν ένα καλό νέο, προτού η τρίτη περίοδος κλείσει με το καθοριστικό πέμπτο τρίποντο του Τζάρελ Έντι στην εκπνοή (57-52).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο για αρκετή ώρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του διαιτητή Κόντε και την τρίλεπτη διακοπή.

Με βολές οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (72-72), ο Τζόουνς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ (74-75), ο Νίκος Καμαριανός έγραψε το 78-78 και τότε καταγράφηκε μία απόφαση που ξεσήκωσε τους γηπεδούχους (το γκολ-φάουλ του Ζερμέν Λοβ μετατράπηκε σε επιθετικό φάουλ).

Το φινάλε ήταν δραματικό. Ο Τζον Ρόμπερσον έγραψε το 77-79, ο ΝτιΛέο έχασε τρίποντο στα 26”, ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και στα 1,8” κέρδισε τρεις βολές. Έπρεπε να βάλει τις δύο για να στείλει το ματς στην παράταση. Τελικά, με το 1/3 από τη γραμμή, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό (79-80).

Ο “δικέφαλος” πληγώθηκε από την αστοχία στα τρίποντα (6/21 έναντι 12/29), το 73% στις βολές, τη νευρικότητα και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία.

Ο Τζόουνς με 15 πόντους στα μόλις 19.56 λεπτά που αγωνίστηκε, καθώς και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 11, συνέβαλαν τα περισσότερα στο σκοράρισμα.

Στον αντίποδα, ο Έντι με 19 πόντους (6/14 τρίποντα) και ο Ρόμπερσον με 16 πόντους, έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80