Παναθηναϊκός

Την πέμπτη ήττα του στη Euroleague και τέταρτη σε πέντε εξόδους του από την Ελλάδα γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής ο Παναθηναϊκός που ηττήθηκε στη Μόσχα από τη Χίμκι με 76-68 μολονότι δεν αγωνιζόταν ο Αλεξέι Σβεντ.

Σε μια ακόμη κακή εμφάνιση μακριά από το ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός είχε κάκιστη απόδοση αρχικά στην άμυνα στο πρώτο μισό του αγώνα και κατόπιν επιθετικά στο υπόλοιπο!

Μηδενική δημιουργία, αστοχία, πολλές προσωπικές ενέργειες συνέθεσαν το κακοσχεδιασμένο πράσινο παζλ στη Μόσχα κι ο προβληματισμός πλέον αυξάνεται αφού η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν βελτιώνεται κατ’ ελάχιστον στους αγώνες του μακριά από το ΟΑΚΑ.

Για μια ακόμα φορά δεν πέρασε τους 70 πόντους κι ας είχε 44 από το ημίχρονο και μετά τη Μπούντουτσνοστ είναι η χειρότερη επιθετικά ομάδα στους εκτός έδρας αγώνες της με μέσο όρο !

Όση διάθεση κι αν είχε ο Παναθηναϊκός επιθετικά, άλλη τόση του έλειπε αμυντικά στο πρώτο μισό του αγώνα.

Οι Ρώσοι έκοβαν βόλτες μέσα στη ρακέτα και για αυτό είχαν απίθανα ποσοστά ειδικά στην πρώτη περίοδο (7/9 διπ.).

Για αυτό το λόγο το σκορ ήταν ψηλό με το ξεκίνημα, αλλά ο Παναθηναϊκός πότε με τον Λοτζέσκι και κατόπιν με τον Λάνγκφορντ κρατούσε επαφή, αν κι ακολουθούσε στο σκορ.

Για την προσπέραση έπρεπε να περιμένει το δεύτερο δεκάλεπτο όταν το 29-25 του δεκαλέπτου έγινε 29-30 και έφτασε στο 33-40 έπειτα από 3:11 στη β’ περίοδο με πρωταγωνιστές τον Κιθ Λάνγκφορντ και τον Τζέιμς Γκιστ.

Δείτε εδώ ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Τζέιμς Γκιστ!

Το προβάδισμα όμως ήταν προσωρινό γιατί ο Τζόρνταν Μίκι που μπήκε στη β΄περίοδο (8π.) βοήθησε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να φέρει το παιχνίδια στα ίσια (40-40) και μαζί με τον Γκιλ να κάνουν ένα 10-0 σερί για το 43-40!

Το ημίχρονο τελείωσε με 48-44 για τους Ρώσους που έβλεπαν τον Παναθηναϊκό παθητικό στην άμυνα και τον χτυπούσαν αναλόγως. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν σχεδόν τα μισά φάουλ από τη Χίμκι στο πρώτο ημίχρονο (8-15), αριθμός ενδεικτικός της απουσίας διάθεσης να κόψουν λίγο το ρυθμό της Χίμκι.

Η τρίτη περίοδος επιφύλασσε άλλου είδους έκπληξη από τον Παναθηναϊκό. Ενώ ήταν μαχητικός στην άμυνα, έκανε κλεψίματα και μπλοκ στην επίθεση έπεσε… “μαύρο”!

Όλους κι όλους επτά πόντους πέτυχαν οι “πράσινοι” στο τρίτο δεκάλεπτο, 5 ο Λοτζέσκι και 2 ο Γκιστ με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να έχει τον τραγικό απολογισμό των 3/15 σουτ και 0/2 βολών!!!

Πάλι καλά που η νευρικότητα χτύπησε και την άλλη πλευρά και η Χίμκι έμεινε μόλις στο +8 (59-51) έπειτα από 30 λεπτά αγώνα!

Δίχως δημιουργία, με πολλές ατομικές προσπάθειες και τις χτυπητές αδυναμίες της άμυνας να επιστρέφουν, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ζητήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Απλώς διατηρούσε μια σχετική επαφή με το σκορ, αν κι οι Ρώσοι έφτασαν πάλι σε διψήφια διαφορά, (71-61) σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε όλους κι όλους 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο με 6/18 δίποντα, 3/15 τρίποντα αριθμοί που δεν θα μπορούσαν ποτέ να του δώσουν κάτι περισσότερο από την τέταρτη ήττα του σε πέντε εκτός έδρας αγώνες…

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Τσάβι Πασκουάλ δεν χρησιμοποίησε ούτε δευτερόλεπτο στον αγώνα τον Θανάση Αντετοκούνμπο και τον Ντίνο Μήτογλου, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε εκτός 12άδας λόγω του προβλήματος που έχει στον καρπό του δεξιού του χεριού.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68

ΧΙΜΚΙ ΜΟΣΧΑΣ (Μπαρτζώκας): Μποστ 3, Κρόκερ 2, Βιάλτσεφ, Γκριν, Ζάιτσεφ 3 (1), Μάρκοβιτς 5  (1), Μόνια 9 (2), Γκιλ 21, Γιακούσιν, Τζένκινς 12 (2), Τόμας 7 (1), Μίκι 14 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 8 (2), Λάνγκφορντ 17 (2), Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Παππάς 3 (1), Λοτζέσκι 13 (2), Γκιστ 19 (1 τριπ. 9 ριμπ.), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Καλάθης 2 (1/4, 0/5), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.