Ισραήλ

Το Ισραήλ νίκησε το μεσημέρι της Παρασκευής (30/11) τη Σερβία με 83-74 κι έδωσε παράταση στην αγωνία για την τρίτη ομάδα που θα προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, από τον όμιλο που βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα.

Ο Γκάι Πνίνι με τον Ταμίρ Μπλατ και τον Τζέικ Κοέν στέρησαν από τους Σέρβους τη δυνατότητα να πάρουν, ουσιαστικά, από την Παρασκευή την πρόκριση καθώς ήταν καθοριστικοί ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Τελ Αβίβ.

Οι γκαρντ του Ισραήλ και ο πρώην ψηλός του Άρη οδήγησαν την ομάδα του Όντεντ Κάτας σε μια νίκη που δίνει το δικαίωμα στο Ισραήλ να διατηρεί μαθηματικές ελπίδες.

Από το ισόπαλο 74-74 με 2:31 για το τέλος, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έκαναν τρία λάθη και μόλις ένα σουτ (κι αυτό άστοχο) για να μείνουν άποντοι.

Ισραήλ

Ο Ταμίρ Μπλατ έκανε το 77-74 με τρίποντο, ακολούθησε γκολ φάουλ του Ζούσμαν για το 80-74 με 1:42 και 3/4 βολές του Γκάι Πνίνι διαμόρφωσαν το τελικό 83-74.

Με το Ισραήλ έπαιξαν και ορισμένοι παίκτες της Μακάμπι, όπως ο Ζούσμαν, ο Ντι Μπαρτολομέο και ο Κοέν.

Ισραήλ

Η Σερβία στη συνέχεια αντιμετωπίζει την Ελλάδα εντός έδρας (03/12), την Εσθονία εκτός (21/02/2019) και τελειώνει με εντός έδρας αγώνα κόντρα στο Ισραήλ (24/02/2019).

Το Ισραήλ παίζει στις 03/12 στη Γεωργία, στις 21/02/2019 υποδέχεται τη Γερμανία και τελειώνει με το ματς στη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 43-45, 59-60, 83-74

ΙΣΡΑΗΛ (Κάτας): Ντι Μπατολομέο 7 (1), Άριελ, Μπλατ 10 (3), Ντόουσον 9 (1), Πνίνι 18 (5), Τιμόρ, Κοέν 14 (1), Ζάλμανσον 7 (1), Τσούμπρεβιτς, Λεβί 2, Γκινάτ 6, Ζούσμαν 10 (1)

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Σιμόνοβιτς 13 (2), Γέλοβατς 2, Μιλοσάβλιεβιτς 17 (2), Ραντούλιτσα 12, Μπίρτσεβιτς 10 (2), Λάζιτς 3 (1), Γιοβάνοβιτς, Ντζόκοβιτς, Αβράμοβιτς 6 (2), Ντόμπριτς, Γκάγκιτς 4, Πένο 7.