Ξέσπασε η Εφές στη Μόσχα, καθώς απέναντι στην… αόρατη άμυνα της Χίμκι έσπασε τα κοντέρ και νίκησε με το εμφατικό 105-77.

Λίγη άμυνα χρειάστηκε να παίξει η Εφές, έπειτα από τους 30 πόντους που δέχτηκε στην πρώτη περίοδο κι έπειτα η Χίμκι, είδε τη… σκόνη της!

Με τον Κρούνοσλαβ Σίμον να έχει 18 πόντους μετά από… 11:11 αγώνα (!) και να τελειώνει με 24, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε πάρτι στη Μόσχα κι έφτασε στο 5-4 το ρεκόρ της, αφήνοντας τη Χίμκι στο 2-7, στη 10η αγωνιστική της Euroleague, κι ενώ αμφότερες, “χρωστάνε” από ένα εξ αναβολής παιχνίδι.

Ο Σέιν Λάρκιν έπαιξε για τρίτη φορά φέτος και πέτυχε 20 πόντους ενώ έδωσε επτά ασίστ.

Η Εφές προηγήθηκε 58-51 στο… χορταστικό πρώτο μέρος. Ξέφυγε με 70-53 στο 24:00, η Χίμκι μείωσε προσωρινά 73-62 (26:27) αλλά η Εφές έκλεισε το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 13-1 για το 86-63.

Το ματς είχε τελειώσει, ο Σβεντ (9 πόντοι-9 ασίστ από το πρώτο ημίχρονο, μηδέν στο δεύτερο!) στα δέκα λεπτά που έπαιξε στο δεύτερο μισό ήταν αρνητικός και η Χίμκι δεν είχε καμία τύχη.

Ο Τίμπορ Πλάις πέτυχε 18 πόντους σε 17 λεπτά με 7/9 σουτ και 4/5 βολές για την Εφές, ενώ 14 πόντους-7ριμπάουντ είχε ο Αντριέν Μοερμάν.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 51-58, 63-86, 77-105