Τσάβι Πασκουάλ

Στο πολύ δύσκολο πρόγραμμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στάθηκε ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Τσάβι Πασκουάλ, στη συνέντευξη Τύπου μετά το 88-67 της ομάδας του επί του Πανιώνιου.

Αρχικά ο Τσάβι Πασκουάλ μίλησε για τον αγώνα με τον μαχητικό Πανιώνιο.

“Ηταν δύσκολο παιχνίδι και έπρεπε να είμαστε σοβαροί για 40 λεπτά, να πάμε βήμα-βήμα. Κάναμε κάποια λάθη στην τρανζίσιον επίθεση και στην άμυνα. Γι’ αυτό δεν βρήκαμε τρόπο να πάρουμε μεγαλύτερη διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα γενικά, αλλά χάσαμε πολλά ανοικτά σουτ, ειδικά στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου. Η διαφορά ήταν 12-15 πόντους, αλλά στο τέλος βρήκαμε τον τρόπο να ανοίξουμε τη διαφορά και είμαστε ευχαριστημένοι”.

Κατόπιν ο Τσάβι Πασκουάλ στάθηκε στο δύσκολο σερί αγώνων και μίλησε εξειδικευμένα για την αμέσως επόμενη αναμέτρηση που είναι με αντίπαλο την Εφές στην Κωνσταντινούπολη, για την έβδομη αγωνιστική της Euroleague

“Τώρα έχουμε τέσσερα  δύσκολα ματς στη σειρά, με Εφές, Ολυμπιακό, Μπαρτσελόνα, Μπασκόνια και πρέπει να πάμε ματς με ματς.

Αυτή τη σεζόν η Εφές έχει απίθανο ρόστερ, με πολλές επιλογές. Πρέπει να προετοιμάσουμε καλά το παιχνίδι για τους σημαντικούς παίκτες της Εφές, όπως ο Μίτσιτς που κάνει πολύ καλή σεζόν, ο Μοερμάν, ο Μπομπουά, ο Σίμον επίσης.

Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο και να είμαστε έτοιμοι”.