Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη επί της Μπάγερν με 91-78 στο WiZink Center, το βράδυ της Παρασκευής (22/02), για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να μείνει κοντά στη Ρεάλ Μαδρίτης και δεν της επέτρεψε να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά.

Μάλιστα η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης 3:26 πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου (15-12).

Η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε και μπόρεσε να μπει μπροστά με πέντε πόντους (22-17) στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου και στην έναρξη του δεύτερου ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 12 πόντους (34-22).

Ωστόσο, η Μπάγερν Μονάχου δεν έδειξε να παρατάει τον αγώνα και μείωσε ακόμα και στον έναν πόντο (40-39) για να έρθει ο Γουόλτερ Ταβάρες και να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με τη διαφορά στο +3 (42-39) υπέρ της “Βασίλισσας”.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο… “ξύπνησε” και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μέσω της εξαιρετικής της άμυνας, καθώς επέτρεψε μόλις 13 πόντους στην Μπάγερν Μονάχου, πήρε μεγάλη διαφορά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Έτσι η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Ρεάλ Μαδρίτης να διατηρεί τη μεγάλη της διαφορά και να παίρνει τη νίκη με 91-78, με πέντε παίκτες της να είναι σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βελτίωσε το ρεκόρ της σε 18-5 και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroelague, μιας και έχει χάσει δύο παιχνίδια από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ η Μπάγερν Μονάχου υποχώρησε στο 11-12.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78