ΑΕΚ

Η ΑΕΚ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά κατάφερε να ξεφύγει μόνο προς το τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη επί του Πανιωνίου με 73-62, για την 11η αγωνιστική της Basket League, το βράδυ του Σαββάτου (29/12) στο ΟΑΚΑ.

Με την έναρξη του αγώνα ο Πανιώνιος αιφνιδίασε την ΑΕΚ και ήταν άκρως ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με ένα λεπτό να μένει στο ρολόι η ομάδα του Νίκου Οικονόμου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (21-19), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα (24-21) στη λήξη της πρώτης περιόδου,

Η ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο δεν μπήκε με πολύ ενέργεια και ενώ ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-5 και ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (37-29). Βέβαια, ο Πανιώνιος αντέδρασε, καθώς μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 37-36 και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη.

Η “Ένωση” ήταν αρκετά καλή στο πρώτο ημίχρονο με χαρακτηριστικό στοιχείο την πολύ καλή της άμυνα, ενώ στην επανάληψη οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήθελαν να βελτιώσουν την επίθεσή τους.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα από τους “κυανέρυθρους” και μπόρεσε να προηγηθεί ακόμα και με 6 πόντους (44-38) με τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη (5 πόντοι). Ο Βινς Χάντερ (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ), αν και αμφίβολος, ήταν ξανά σε εξαιρετικό βράδυ και συνέβαλε τα μέγιστα για την ομάδα του.

Ωστόσο, ο Πανιώνιος αντέδρασε για ακόμα μία φορά και με δικό του σερί 9-0 μείωσε στους 2 πόντους (51-49), αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (12 πόντοι) με buzzer beater τρίποντο έκανε το 54-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ εμφανίστηκε πολύ πιο σοβαρή και με μεγαλύτερη φρεσκάδα σε σχέση με τον Πανιώνιο. Έτσι, άμεσα η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πήρε τα ηνία του αγώνα για τα καλά και ουσιαστικά διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της.

Τελικά, η “Ένωση” πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 73-62 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-3, ενώ ο Πανιώνιος υποχώρησε στο 3-8 στο βαθμολογικό πίνακα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 11 (1), Τσαλμπούρης 5 (1), Ρατάν-Μέις 2, Γκρίφιν 4, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Ματσιούλις 4, Λαρεντζάκης 12 (2), Ρογκαβόπουλος, Χάντερ 24 (10 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2, Μωραΐτης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 8 (1), Ντόρσεϊ 11 (11 ριμπάουντ), Μπέρι 15 (1), Χάρις 5 (1), Σίνγκλερ 5, Καμαριανός, Δίπλαρος 1, Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Καραμαλέγκος, Όστιν 6, Ρουμελιώτης.