Αποδίδοντας σε κάθε τομέα στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 83-70 της Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία, για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Κορυφαίος της ομάδας του Όντεντ Κάτας ο Τζάρελ Μάρτιν με 21 πόντους (4/7 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, ο Τζέιλεν Άνταμς έβαλε 17π. με 3/4 τρίποντα, ο Λορένζο Μπράουν είχε 15π.-7ασ. και ο Τζος Νίμπο 13 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Μάοντο Λο σημείωσε 13 πόντους και ο Γιοχάνες Τίμαν άλλους 12 (συν 5 ριμπάουντ).

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μακάμπι ανέβηκε στο 8-7, ενώ η Άλμπα γνώρισε τη 12η σερί ήττα της και έπεσε στο 3-12.

Με τρίποντο του Νταρούν Χίλιαρντ στην εκπνοή ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου η Άλμπα είχε κατά κύριο λόγο το -ισχνό- προβάδισμα.

Χέρι-χέρι όδευαν οι δύο ομάδες στη δεύτερη περίοδο, ώσπου με ένα μίνι σερί 6-0, οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +7 το ημίχρονο.

Το καλό για την Άλμπα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ότι ο Γιοχάνες Τίμαν είχε συνάψει επαφή με το αντίπαλο καλάθι, έπειτα από ένα κακό πρώτο μέρος.

Στο μεταξύ, το σερί είχε γίνει 10-0, αν και σύντομα η Μακάμπι βρήκε τα πατήματά της, δεδομένου ότι ο Χίλιαρντ πέτυχε το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες.

H Άλμπα προηγήθηκε 65-63 στο 08:53 και κάπου εκεί έπεσε ο διακόπτης. Η ισραηλινή ομάδα ισοφάρισε στο 05:31 και μέχρι τα 23” δεν δέχθηκε ούτε πόντο! Τουναντίον, το 18-0 σερί της έφτανε και με το παραπάνω για να έρθει η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-40, 63-61, 70-83

EuroLeague 2022/23: Βαθμολογία

EuroLeague 2022/23: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα