Εφές

Η Αναντολού Εφές δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Μπεσίκτας, αλλά τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιό της με 80-68.

Η Εφές τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Μπεσίκτας, μελλοντική αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο BCL, εμφανίστηκε να είναι σκληρό… καρύδι. Έτσι, η ανάπαυλα βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με δύο πόντους (43-41).

Ωστόσο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπήκε στο δεύτερο εικοσάλεπτο με σκοπό να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Μέσω της εξαιρετικής της άμυνας, καθώς δέχθηκε μόλις 25 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων και τελικά να πάρει τη νίκη με 68-80.

Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 15 πόντους και 12 ασίστ και τον ακολούθησαν οι Άλεκ Πίτερς (15 π.), Αχμέτ Τουντσέρ (12 π.) και Κρις Σίνγκλετον (11 π.).

Για την Μπεσίκτας καλύτερος ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσιτς, ο οποίος σε 30 λεπτά σημείωσε 22 πόντους.

Πλέον η Εφές στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου (11/10, 20:30), για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 43-41, 54-60, 68-80