Πεδουλάκης

Με το πόδι στο γκάζι το Περιστέρι Βίκος Cola επικράτησε 89-81 του Ήφαιστου Λήμνου και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα για πέμπτη αγωνιστική.

Η ομάδα του των δυτικών προαστίων ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και αν δεν έκανε κάποια εύκολα λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά θα είχε παραμείνει σε πολύ υψηλότερα επίπεδα. Μετά το τέλος του αγώνα ομάδα και κόσμος, μια γροθιά, πανηγύρισαν τη νέα επιτυχία.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα του Περιστερίου κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου και τόνισε πως οι παίκτες του θα πρέπει να γίνουν πιο κυνικοί στη συνέχεια της σεζόν.

Ο προπονητής του Περιστερίου είπε: “Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, τρέξαμε, προσπαθήσαμε. Πρέπει να δουλέψουμε για να γίνουμε μεγαλύτερη ομάδα και να μην λειτουργούμε πολύ με το συναίσθημα. Πρέπει να γίνουμε πιο κυνικοί στο παιχνίδι μας. Στο σύγχρονο μπάσκετ οι διαφορές εύκολα καλύπτονται και αυτό θα πρέπει να το δουλέψουμε και δουλεύεται αυτό με τα παιχνίδια. Κρατάμε το σκορ. Ο Ήφαιστος είναι μια πολύ καλή ομάδα. Ήμασταν ψύχραιμοι στο τέλος και κερδίσαμε“.

Μανωλόπουλος: “Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ανύπαρκτοι”

Από την πλευρά του ο κόουτς του Ήφαιστου, Σωτήρης Μανωλόπουλος τόνισε τα εξής: “Το Περιστέρι είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, με έναν πάρα πολύ καλό και έμπειρο προπονητή. Ήταν πολύ καλοί ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο εμείς ήμασταν ανύπαρκτοι. Η διακοπή δεν μας έκανε καλό. Δεν ήμασταν καθόλου έτοιμοι πνευματικά και γι’ αυτό η διαφορά ήταν μεγάλη στο πρώτο ημίχρονο (52-31).

Στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα, μειώσαμε. Μπορεί και στο τέλος να είχαμε κάποια ευκαιρία να κλέψουμε τη νίκη, αλλά είναι δύσκολο όταν χάνεις και δεν παίζεις τίποτα στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος να κερδίσεις. Καλή συνέχεια στο Περιστέρι και εμείς θα πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο”.