Ακόμα πιο κοντά στην οκτάδα βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός που το βράδυ της Παρασκευής πέτυχε την τρίτη νίκη του στους τέσσερις τελευταίους του αγώνες, με 91-70 επί της Αρμάνι Μιλάνο!

Πολύ καλά διαβασμένος, με προσηλωμένους τους παίκτες του στο πλάνο και με κύριο όπλο την εξαιρετική του άμυνα που δεν επέτρεψε καλή κυκλοφορία κι ελεύτερα σουτ στην Αρμάνι Μιλάνο, ο Ολυμπιακός συνεχίζει την ανοδική του πορεία και έφτασε σε μια άνετη νίκη!

Κι όλα αυτά πριν από το μεγάλο ελληνικό ντέρμπι της Euroleague, την Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ!

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε τους 7 από τους 9 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού, βγάζοντάς τον από τη δύσκολη θέση που τον είχε φέρει η αστοχία. Όχι πως η Αρμάνι σούταρε καλύτερα. Με 2/8 σουτ άρχισαν και οι δύο ομάδες το ματς και συνέχισαν με άσχημα ποσοστά.

Η διαφορά ήταν ότι ο Ολυμπιακός τα έχανε όλα από την περιφέρεια, καθώς είχε 0/9 τρίποντα στην Α’ περίοδο, ενώ οι Ιταλοί ήταν λίγο πιο άστοχοι από κοντά, μα είχαν 3/4 τρίποντα. Για αυτό προσπέρασαν με 19-15 στο δεκάλεπτο.

Η β’ περίοδος άρχισε με 2/2 τρίποντα για την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, από τους Βεζένκοφ-Πολ, αναγκάζοντας λίγο την ιταλική άμυνα να ανοίξει προς τα έξω.

Το κυριότερο, όμως ήταν ότι όσο κυλούσε ο χρόνος ο Ολυμπιακός γινόταν πιο σκληρός στην άμυνα.

Με προσπάθεια από όλους τους παίκτες, πίεσε στην μπάλα, δεν επέτρεψε καλή κυκλοφορία στους Ιταλούς που έκαναν 8 λάθη στο πρώτο μέρος.

allstarbasket.grΜαζί με την αναλογία των επιθετικών ριμπάουντ, που η ελληνική ομάδα τα πήγε περίφημα (7-1), ο Ολυμπιακός είχε 10 επιπλέον επιθέσεις στα πρώτα 20 λεπτά!

Για αυτό προηγήθηκε με 40-37 με 12 πόντους του Παπανικολάου, μολονότι του ‘λειπαν πόντοι από τους ψηλούς του.

Με πολύ σταθερό και αποφασιστικό στα drive Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο όταν βρήκε και τα πρώτα του τρίποντα.

Για την ακρίβεια άρχισε με 3/3 ενώ είχε 3/13 στο ημίχρονο και με την άμυνά του ως σύμμαχο, συνέχισε να χτίζει διαφορά.

Ο Κεμζούρα πήρε πράγματα κι από τους Μπόλντγουιν-Ρότσεστι, ειδικά ο πρώτος πρόλαβε να πετύχει 7 πόντους σε 5 λεπτά συμμετοχής, αλλά ήταν ένα δεκάλεπτο με πολυφωνία, που απέφερε 31 πόντους στον Ολυμπιακό!

Παράλληλα η Αρμάνι δεν βρήκε ποτέ εύκολο καλάθι ή ανοιχτό σουτ, οι παίκτες του Ολυμπιακού προτιμούσαν να στείλουν τους αντιπάλους τους στη γραμμή των βολών, αλλά έτσι τους στέρησαν το ρυθμό που χρειάζονταν!

Για αυτό και στο 30:00 η διαφορά είχε εκτοξευτεί στο +18 για την ελληνική ομάδα, 71-53!

Με το μυαλό και στο προσεχές ντέρμπι, ο Ολυμπιακός δεν έκοψε ρυθμό, ίσα-ίσα από την αρχή της χρονιάς, είναι ένα ζήτημα που σηκώνει κουβέντα με το ένα ματς την εβδομάδα και ίσως για αυτό οι παίκτες του συνέχισαν να παίζουν με την ίδια ένταση, ανεξάρτητα από το πόσο έγραφε το σκορ του ηλεκτρονικού ταμπλό.

Ακόμα κι ο Σπανούλης, με τη διαφορά στους 26 πόντους (83-57) με 3:47 για τη λήξη, παρέμενε στο παρκέ ενώ αποθεώθηκε όταν με 1:58 για τη λήξη, ο Κεμζούρα τον τράβηξε στον πάγκο με απολογισμό 14 πόντους, 5 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ!

Ο Μιλουτίνοβ έκανε ένα ακόμα double double, όλοι οι παίκτες πήραν σημαντικό χρόνο συμμετοχής κι ο Ολυμπιακός παρέδωσε μια πειστική παράσταση στο κοινό του, δείχνοντας ότι το κακό του ξεκίνημα στη σεζόν, ανήκει οριστικά στο παρελθόν!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70