@twitter.com/celtics

Οι Μπόστον Σέλτικς κράτησαν τους Νιου Όρλεανς Πέλικανς στους 35 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι έφυγαν με τη νίκη, 104-92.

Μετά από τις δύο σερί ήττες από τους Ατλάντα Χοκς, οι πρωτοπόροι της Ανατολής και με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ, Σέλτικς (58-16) επέστρεψαν στις νίκες.

Εξασφάλισαν δε από σήμερα την απευθείας παρουσία τους στα playoffs και μαθηματικά, όπου μπορούν να τερματίσουν… δεύτεροι στην Ανατολή, μόνο εάν χάσουν σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια τους και νικήσουν οι Μπακς σε όλα τα δικά τους.

Κύρια αιτία της νίκης τους στη Νέα Ορλεάνη, ήταν η άμυνά τους, αφού οι Πέλικανς πέτυχαν μόλις 11 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο και 35 συνολικά στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Η Νέα Ορλεάνη είχε 4/23 σουτ στην τρίτη περίοδο, όπου έμεινε “άσφαιρος” ο Ζάιον Γουίλιαμσον με 0/5 προσπάθειες.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε για τους Σέλτικς 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 block, 3 ασίστ, δύο κλεψίματα.

Στους 23 πόντους έφτασε ο Τζέισον Τέιτουμ, 17 είχε ο Τζέιλεν Μπράουν, 15 ο Ντέρικ Γουάιτ, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσφερε στη Βοστώνη 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 block.

Ο Γουίλιαμσον ήταν πρώτος σκόρερ της Νέας Ορλεάνης με 25 πόντους, αλλά έχασε τις μισές βολές που εκτέλεσε (7/14) κι είχε 9/17 σουτ. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ πέτυχε 24, για τους Πέλικανς που παίζουν χωρίς τον τραυματία Μπράντον Ίνγκραμ.

Η Νέα Ορλεάνη είναι 5η στη Δύση με 45-29.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-28, 57-59, 68-83, 92-104