Μια νίκη από τη 2η θέση στη EuroLeague και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs απέχει πλέον ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR που νίκησε την Παρασκευή την Μπάγερν στο Μόναχο με 82-75.

Μια νίκη, που θα την επιδιώξει στο ΟΑΚΑ, την προσεχή Πέμπτη με την Άλμπα Βερολίνου σε μια βραδιά που πιθανόν να μοιάζει με “πάρτι”, στην επιστροφή του στα playoffs της EuroLeague μετά από το 2019!

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε ρεκόρ, με 14 πόντους, με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, ο Κέντρικ Ναν ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ο Κώστας Σλούκας έκανε τα πάντα, με 12 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, κι ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε έναν ακόμα “σκόπελο”.

Στους 13 πόντους με 5/5 δίποντα, 3/6 βολές έφτασε ο τέταρτος διψήφιος σκόρερ του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ!

Γνώρισε δε αποθέωση από 3.500 φιλάθλους του που βρέθηκαν την Παρασκευή στo BMW Park!

Αν κι ο Μήτογλου πέτυχε τους 6 πρώτους πόντους του αγώνα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν είχε τη συνήθη της παραγωγικότητα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου έμεινε στους 13 πόντους.

Κι αυτό οφείλεται στο ότι οι βασικές του μονάδες που τον έχουν κουβαλήσει έως εδώ, όπως ο Ναν, ο Λεσόρ, ο Γκριγκόνις, δεν άρχισαν καλά τον αγώνα.

Τουλάχιστον ο Παναθηναϊκός προστάτευσε τη ρακέτα του, αν και τη ζημιά του την έκανε η Μπάγερν από την περίμετρο με 4/8 τρίποντα για να προηγηθεί 18-13 στο δεκάλεπτο.

Ανοίγοντας από νωρίς και όσο περισσότερο μπορούσε το rotation, ο Αταμάν, είδε τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, να γίνονται πρωταγωνιστές στην επίθεση.

Με 9 πόντους του Ισπανού και 8 του Έλληνα στο πρώτο ημίχρονο, συν 6 γρήγορους του Ναν στη β’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα (26-27) το οποίο έφτασε έως το +6 (31-37) πριν τελειώσει το 20άλεπτο στο 36-40.

Το 3ο φάουλ του Ματίας Λεσόρ όμως ήταν ένα πρόβλημα το οποίο οι “πράσινοι” θα ‘πρεπε να καλύψουν στο υπόλοιπο μισό του αγώνα.

H Μπάγερν πίεσε τον Παναθηναϊκό στη Γ’ περίοδο, ο Γουάιλερ Μπαμπ (4/5 τριπ.) συντηρούσε το καλό της ποσοστό από τα 6,75μ., ο Κάρσεν Έντουαρντς της έδωσε 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ήταν άφαντος στα πρώτα δύο.

Για αυτό οι Βαυαροί πέρασαν 52-51 μετά από 28 λεπτά αγώνα, για πρώτη φορά από τις αρχές της β’ περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος, ο Σλούκας καθοδήγησε σωστά, κι ο Ναν ήταν εγγύηση με 9 πόντους στο δεκάλεπτο, κι ένα εκπληκτικό καλάθι στο τέλος του, στη λήξη χρόνου, ενώ κι ο Λεσόρ έδωσε λύσεις μολονότι έχανε βολές.

Οι “πράσινοι” είχαν χάσει στα 30 λεπτά αγώνα 6 από τις 11 που εκτέλεσαν και σε τόσο κλειστό παιχνίδι τους στέρησε τη δυνατότητα να ‘χουν περισσότερο “αέρα”

Τουλάχιστον κράτησαν το προβάδισμα, 58-54 στα 30’ πριν από την τελική ευθεία.

Εφτασαν δε στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, το +7, 61-54 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά και πάλι, η Μπάγερν αποδείχθηκε “κακό σπυρί”. Πολύ γρήγορα τη μάζεψε και προσπέρασε ξανά 65-63 με το 5ο τρίποντο του Νικ Γιουάιλερ-Μπαμπ στη βραδιά και 6:56 στο ρολόι.

Ο Λούτσιτς ισοφάρισε τελευταία φορά στο 70-70 με 4:25, όμως ένα δίλεπτο, έδωσε στον Παναθηναϊκό την εικόνα του νικητή. Μεγάλο τρίποντο του Γκραντ, κλέψιμο και κάρφωμα του Λεσόρ, μεγάλο τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ κι η ελληνική ομάδα έφτασε στο +8, 78-70 στα 2:16.

Έντουαρντς και Λούτσιτς κράτησαν στο παιχνίδι την Μπάγερν (75-78) όμως ο Κώστας Σλούκας είχε ένα ζευγάρι βολών, τρία μαζεμένα ριμπάουντ και μια σωστή επιλογή με αποδέκτη τον Ναν που έκανε το 82-75.

To πάρτι μόλις είχε αρχίσει στο Μόναχο και θα συνεχιστεί την επόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα με την Άλμπα, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου!

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82