Με τον Μίρο Μπίλαν να κυριαρχεί το Περιστέρι πέτυχε την τρίτη σερί νίκη (77-66) επί του Λαυρίου, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» ανέβηκαν στο 11-7 και συνεχίζουν με στόχο την εξασφάλιση μιας θέσης στην τετράδα. Ο Μίρο Μπίλαν κυριάρχησε πλήρως με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Σιλβέιν Φρανσίσκο με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και ο Ντένμον με 12 πόντους και 6 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά το Λαύριο έχει 4-13 αλλά έδειξε μαχητικό πνεύμα και αποφασισμένο να υλοποιήσει τον στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Ο Σέιβιον Φλαγκ ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Κόουλ είχε 10 πόντους.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλά (17-6 στο 5’) με τον Μάρκους Ντένμον να σκοράρει από παντού. Όμως, η ομάδα της Λαυρεωτικής αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +2 (19-21 στο 10’) με τους Φλαγκ και Κόουλ.

Στη δεύτερη περίοδο με πιεστική άμυνα στον Κόουλ οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ελέγξουν το παιχνίδι (27-23 στο 12’), ωστόσο το Λαύριο είχε την απάντηση (31-34 στο 17.20’’). Οι Μπίλαν και Ντένμον με συνεχόμενα καλάθια έβαλαν σε θέση… οδηγού το Περιστέρι (39-36 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα τρίποντα Πουλιανίτη και Φρανσίσκο «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +9 (49-40 στο 25’) και στη συνέχεια στο +10 (52-42 στο 26.30’’). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων το Περιστέρι είχε μια διαφορά ασφαλείας (59-50 στο 30’) με τον Μίρο Μπίλαν να σκοράρει όποτε απαιτήθηκε.

Στην τελευταία περίοδο, η προσωρινή χαλάρωση αμυντικά των γηπεδούχων και τα τρίποντα των Ζάρα και Κόουλ έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν σε… απόσταση αναπνοής (59-58 στο 32.40’’).

Εκεί, ένα καλάθι του Ίαν Χάμερ και δυο τρίποντα του Δημήτρη Μωραΐτη «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +9 (67-58 στο 34.40’’), ενώ δυο βολές του Μπίλαν και ένα λέι απ του ντένμον ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (71-59 στο 37.50’’) και ουσιαστικά εκεί όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66.

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Basket League 2022-23: Η βαθμολογία