Χουγκάζ

Το Περιστέρι bwin με εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο του Νίκου Χουγκάζ επικράτησε (64-49) του ΠΑΟΚ στον μικρό τελικό του Super Cup by aegean islands.

Ο διεθνής πάουερ φόργουορντ των «κυανοκιτρίνων» με 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 22 συνολικά ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Εξαιρετικός ήταν και ο Νέιτ Ρένφρο, ο οποίος είχε μεν 2 πόντους, αλλά μάζεψε 12 ριμπάουντ! Ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ που επέστρεψε στη 12αδα, καθώς έμεινε εκτός ο Τρέβορ Τόμπσον, ήταν ουσιαστικός με 11 πόντους σε 22 λεπτά.

Από τον ΠΑΟΚ ο Τζαμούνι Μακνίς ήταν μόνος (14 πόντους και 12 ριμπάουντ), καθώς κανείς από τους συμπαίκτες του δεν ήταν στήριγμα στην επίθεση.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν τον έλεγχο (15-8 στο 6’ και 17-10 στο 7’). Ο Τζαμούνι Μακνίς ήταν δυνατός κοντά στο καλάθι και με προσωπικές ενέργειες έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να μειώσει (20-14 στο 10’). Στη δεύτερη περίοδο, ο «δικέφαλος» πλησίασε (23-19 στο 13’) αλλά εκεί πήρε μπρος ο Νίκος Χουγκάζ και με τρία τρίποντα άνοιξε το σκορ (34-21 στο 17’) κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +15 (41-26 στο 20’).

Η εξαιρετική άμυνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο όπου η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +20 (50-30 στο 27’) καθώς εκτός του Χουγκάζ στην εξίσωση της επίθεσης για τους «κυανοκίτρινους» μπήκαν ο Ράγκλαντ και ο Μήτρου-Λονγκ. Η διαφορά αυτή ουσιαστικά συντηρήθηκε ως το τέλος, καθώς δεν απειλήθηκε το Περιστέρι bwin από τον ΠΑΟΚ, καθώς εκτός του Μακνίς κανείς άλλος παίκτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η 3η θέση στο Super Cup ήρθε φυσιολογικά για τους παίκτες του Περιστερίου, που δεν αισθάνθηκαν να απειλούνται σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τον αντίπαλο τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Τσιμπούρης, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 41-26, 53-37, 64-49.