Ντε Κολό

Έπειτα από τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα, η Βιλερμπάν έκαμψε στο “Αστρομπάλ” την αντίσταση της Παρτιζάν Βελιγραδίου (91-87), σε ματς-θρίλερ για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Χάρη στην πρώτη, εντός των τειχών, ευρωπαϊκή επικράτηση από τις 28 Οκτωβρίου, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ανέβηκε στο 5-8, ενώ εκείνη του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπεσε στο 4-9.

Κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι την Πέμπτη (15/12, 22:00) υποδέχονται τον Ολυμπιακό, ήταν και πάλι ο Νάντο Ντε Κολό με 32 πόντους (6/8 τρίποντα).

Καλή δουλειά κι από τον Τζόνα Μάθιους (12π.), ενώ στον αντίποδα, ο Ντάντε Έξουμ ήταν εκπληκτικός (26π.-6ασ.) και ο Ματίας Λεσόρ (15π.-8ρ.) προσπάθησε πολύ.

Έντεκα πόντους είχε ο Τζέιμς Νάναλι που τα χάλασε στο τέλος, ο Ζακ ΛεΝτέι σημείωσε 10π. και ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 7 πόντους (2/4δ., 1/3τρ., 0/1β.), 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 22:58.

Αρχικά, να θυμίσουμε ότι η Βιλερμπάν αγωνίστηκε χωρίς τον Τζόφρι Λοβέρν και η Παρτιζάν χωρίς τους Αλέκσα Αβράμοβιτς, Μπάλσα Κοπρίβιτσα.

Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα άνω των 5 πόντων, δείγμα της ισορροπίας του αγώνα.

Το σκορ ήταν πολύ υψηλό, όπως μαρτυρά το 47-48 των δύο πρώτων δεκαλέπτων, στα οποία οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες φορές τα ηνία.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι αντίπαλο και στην τρίτη περίοδο, ώσπου στο φινάλε η Βιλερμπάν πέτυχε επιμέρους 8-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7 πόντους.

Η Παρτιζάν, πάντως, δεν τα παράτησε. Επανήλθε δυναμικά για το τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 4-12 πήρε το προβάδισμα. Ο ασταμάτητος Νάντο Ντε Κολό απάντησε με το έκτο τρίποντο σε οκτώ προσπάθειες (80-78) και το ματς πήρε “φωτιά” στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Καμία ομάδα δεν κατάφερνε να αποσπαστεί, επομένως ήταν ξεκάθαρο ότι θα ακολουθούσε η γνώριμη συνταγή βολές-τάιμ άουτ.

Ο Τζέιμς Νάναλι έβαλε 1/2 στα 22” και έγραψε το 87-87, ενώ στα 9” ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε φάουλ στον Νάντο Ντε Κολό στα 9”, ο οποίος πέτυχε το 89-87 από τη γραμμή.

Έπειτα από το τάιμ άουτ, ο Νάναλι αποδείχθηκε μοιραίος, ο Άλεξ Τάιους έκλεψε, ο Ντάντε Έξουμ έκανε φάουλ στον Τζόνα Μάθιους κι εκείνος πέτυχε το τελικό 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 47-48, 73-66, 91-87