Μπασκόνια-Βαλένθια

Σπουδαία νίκη με 77-62 επί της Μπασκόνια στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα” πανηγύρισε η Βαλένθια, η οποία κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (-14).

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού είχε χάσει στα προηγούμενα δύο εφετινά παιχνίδια (το ένα για τη Liga Endesa), όμως, απόψε (26/1) πήρε εκδίκηση από εκείνη του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Eίχαν μεσολαβήσει συνολικά επτά νίκες της Μπασκόνια ανεξαρτήτως διοργάνωσης, με την προηγούμενη νίκη της Βαλένθια να καταγράφεται στις 28/5/2022 για την προημιτελική φάση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με +15 παρά το γεγονός ότι εκτέλεσαν 9 λιγότερες βολές (8/9 έναντι 17/18) κι αυτό οφείλεται κυρίως στα 5/31 τρίποντα των γηπεδούχων (1/9 ο Μάρκους Χάουαρντ, 1/6 ο Τάντας Σεντεκέρσκις, 0/5 ο Βάνια Μαρίνκοβιτς, 1/4 ο Ματ Κοστέλο, 1/4 ο Τσίμα Μονέκε).

Μπράντον Ντέιβις (19π.-4ρ.-4ασ.), Κρις Τζόουνς (12π.-5ρ.), Σέμι Οτζελέγε (11π.) και Ντάμιεν Ίνγκλις (8π.-7ρ.), ξεχώρισαν για τη Βαλένθια, η οποία έπιασε την Μπασκόνια στο 12-11.

Τσίμα Μονέκε (16π.-5ρ.) και Βάνια Μαρίνκοβιτς (10π.-5ρ.), ήταν οι διψήφιοι των γηπεδούχων, με τον Τζόρνταν Θίοντορ να καταγράφει 9 πόντους (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 18:31 στο ντεμπούτο του.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, από την πλευρά του, αγωνίστηκε για 02:51, με τη μοναδική στατιστική ενέργεια να είναι ένα άστοχο δίποντο.

Η Βαλένθια κυριάρχησε στο α’ ημίχρονο (29-45), αργότερα έφτασε ως το +17 (32-49) και παρά την επάνοδο της Μπασκόνια (56-59), πάτησε εκ νέου το γκάζι, φτάνοντας στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Σεντεκέρσκις, καθώς αστόχησε σε δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, ο ίδιος έφτασε τα 1/6 και το 62-77 παρέμεινε ως τη λήξη, προς ικανοποίηση των φιλοξενούμενων που κάλυψαν για έναν πόντο τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου.

Κρις Τσιόζα και Καλίφα Ντιόπ δεν έπαιξαν για την Μπασκόνια, ενώ στον αντίποδα έλειψαν οι Μπουμπακάρ Τουρέ, Βίκτορ Κλαβέρ και Νέιθαν Ρόβερς.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-45, 48-58, 62-77