Λοβέρν
MVP του αγώνα ο Ζοφρί Λοβέρν

Στο γήπεδο που θα διεξαχθεί το επόμενο Final Four (17-19/5/2019), στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” έγινε μια πραγματική “σκυλομαχία” με την Φενέρμπαχτσε να πετυχαίνει μια μεγάλη νίκη με σκορ 74-72 επί της Μπασκόνια.

Η Φενέρ μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 13-6, όμως η Μπασκόνια ανέκαμψε και με ένα απίθανο τρίποντο του Βιλντόζα πίσω από το κέντρο προηγήθηκε με 20-18 στο δεκάλεπτο!

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 33-33.

Σενγκέλια
Δεν αρκούσε στην Μπασκόνια η καλή εμφάνιση του Σενγκέλια

Ένα ξέσπασμα των Βάσκων στο τέλος της τρίτης περιόδου τους έδωσε το προβάδισμα με 55-48, όμως η ομάδα του Ομπράντοβιτς επέστρεψε και προηγήθηκε με 69-67 στο 38′ με δίποντο του Ντατόμε.

Μια βολή του εκπληκτικού Ντιόπ και ένα απίθανο φόλοου του Σενγκέλια έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην Μπασκόνια με 70-69, όμως με 2/2 βολές του Κάλινιτς, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Φενέρ προηγήθηκε με 71-70.

Ακολούθησαν τρία συνεχόμενα άστοχα τρίποντα των Βάσκων, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ψύχραιμη στις βολές και έφτασε στη νίκη με το τελικό 74-72.

Ο Ματ Τζάνινγκ είχε 1/11 τρίποντα και μετά τον αγώνα έμεινε στο γήπεδο για να σουτάρει!

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ζοφρί Λοβέρν που πέτυχε 15 πόντους με 2/3 βολές, 5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή η Φενέρμπαχτσε βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-1, ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 2-4.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-33, 55-48, 72-74

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Πενάβα, Βιλντόζα 6 (2), Βόιτμαν, Χουέρτας, Τζάνινγκ 7 (1/11 τρίποντα), Ντιόπ 17 (11/13 βολές, 3/4 δίποντα), Γκρέιντζερ 2, Πουαριέ 7, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 10 (2), Σίλντς, Χίλιαρντ 8.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 2, Μέλι 6 (2), Μαχμούτογλου 4 (1), Κάλινιτς 9 (1), Σλούκας 9 (2), Γκούντουριτς 1, Βέσελι 9, Γκιουλέρ, Μοχάμεντ 3 (1), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 16 (2), Λοβέρν 15 (1).

Δείτε το βίντεο με τα highlights της αναμέτρησης!