Πιτίνο

Οι Ρικ Πιτίνο, Ιωάννης Παπαπέτρου και Θανάσης Αντετοκούνμπο μίλησαν για τον κρίσιμο αυριανό αγώνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με την Μπούντουτσνοστ στο ΟΑΚΑ (4/4, 21:00), στον οποίο οι “πράσινοι” θέλουν τη νίκη για να προκριθούν στα playoffs της Euroleague.

Ο θρυλικός κόουτς των “πρασίνων” ανέφερε ότι η ομάδα του θέλει τη νίκη για να προκριθεί στα playoffs και ότι η ομάδα που έχει δυνατότητα επιλογής αντιπάλου είναι η τρίτη ΤΣΣΚΑ Μόσχας που υποδέχεται μια ώρα νωρίτερα την Μπασκόνια (4/4, 20:00).

Αναλυτικά οι δηλώσεις Πιτίνο, Παπαπέτρου και Αντετοκούνμπο:

Ρικ Πιτίνο:Χάσαμε από τους… εαυτούς μας στο τελευταίο ματς με τη Ρεάλ. Μιλήσαμε για αυτό. Παίξαμε εξαιρετικά για 35 λεπτά, αλλά στη συνέχεια ήμασταν κακοί στην άμυνα, πήραμε άσχημες επιλογές στα σουτ. Τώρα έχουμε απέναντί μας μία επικίνδυνη ομάδα, που δεν έχει να χάσει τίποτα, και έβαλε πολύ δύσκολα στις Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα για μεγάλο διάστημα των αγώνων.

Όπως είπα, χάσαμε μόνοι μας και η ομάδα το κατάλαβε αυτό. Βάζω σε αυτή την ομάδα βαθμό Α+ στο πώς διαχειρίζεται τις αντιξοότητες. Ωστόσο, την τελευταία φορά δείξαμε πως δεν διαχειριζόμαστε καλά την επιτυχία μετά τις έξι σερί νίκες και τα εντυπωσιακά 35 λεπτά που είχαμε.

Υπάρχουν τόσα πολλά σενάρια. Αν νικήσουμε, εξασφαλίζουμε την 6η ή την 7η θέση. Όλα εξαρτώνται και από τις άλλες ομάδες όμως, όπως η Αρμάνι και η Ζαλγκίρις. Ας δούμε πώς θα παίξει και η ΤΣΣΚΑ που αγωνίζεται πρώτη. Να δούμε αν προτιμά εμάς ή κάποιον άλλον αντίπαλο.

Πριν μερικές εβδομάδες, έβλεπα στο πρόσωπό σας ότι πιστεύατε πως δεν θα φτάναμε ποτέ στο σημείο να κάνουμε αυτές τις συζητήσεις. Η ομάδα μας αξίζει πολλά εύσημα, γιατί άλλαξε την προσωπικότητά της. Είμαι περήφανος γι’ αυτό.

Η Euroleague είναι ολόιδια με το κολέγιο, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Δεν έχει σχέση με το ΝΒΑ. Κάποιοι κανόνες διαφέρουν, αλλά υπάρχουν τεράστιες ομοιότητες. Σε άλλο κομμάτι χρειάστηκε να προσαρμοστώ: στο ότι δεν ήξερα τις ομάδες, τους παίκτες και τα στιλ τους. Ξέρω το Βιρτζίνια, το Κεντάκι και όλα τα άλλα κολέγια”.

Παπαπέτρου,Καλάθης,Βουγιούκας

Ιωάννης Παπαπέτρου: “Πριν από τρεις μήνες, θα μας χαροποιούσε να μαθαίναμε ότι θα φτάσουμε εδώ. Πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι, γιατί η Μπούντουτσνοστ είναι πάρα πολύ επικίνδυνη ομάδα. Δεν πρέπει να επαναπαυθούμε, για να μην πάει χαμένο και το πώς γυρίσαμε την κατάσταση τις τελευταίες εβδομάδες. Αν χάσουμε θα είναι μεγάλη αποτυχία για όλους μας.

Απειλεί από όλες τις θέσεις η Μπούντουτσνοστ, πρέπει να επικεντρωθούμε στην άμυνά μας. Αν ξεκινήσουμε απ’ αυτήν και βρούμε ενέργεια από τον κόσμο, θα είναι το κλειδί για να τα καταφέρουμε. Η ήττα από την Ρεάλ είναι μάθημα, ενώ και με την Μπασκόνια είχαμε ένα άσχημο ημίχρονο. Του Ρούντι ήταν ένα τυχερό σουτ, αλλά το έχουμε αφήσει πίσω. Αύριο πρέπει να παίξουμε 40 λεπτά καλό μπάσκετ. Το θέμα είναι να περάσουμε. Δεν μπορούμε να επιλέξουμε αντίπαλο”.

Θανάσης Αντετοκούνμπο

Θανάσης Αντετοκούνμπο: “Δεν υπάρχει εύκολο ή δύσκολο παιχνίδι. Δεν μας νοιάζει αυτό, πρέπει να κερδίσουμε. Έχουμε αποκτήσει την ταυτότητά μας. Είμαστε στην τελική ευθεία και πρέπει να κερδίσουμε. Δεν είναι καθόλου εύκολο να παίζεις δύο μήνες “τελικούς”, αλλά τα αποδυτήριά μας ανταποκρίθηκαν όπως έπρεπε.

Πρέπει να κερδίσουμε ακόμα ένα τέτοιο ματς. Το πιο σημαντικό είναι πως δείξαμε τον χαρακτήρα μας όταν βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο. Δεν θέλω να διαλέξω αντίπαλο. Πρώτα πρέπει να πετύχουμε τον στόχο μας και να προκριθούμε στα playoffs. Θα δούμε μετά με ποιον θα παίξουμε”.