Ο τεχνικός της Τόφας, Δημήτρης Πρίφτης μετά την ήττα από την ΑΕΚ με 73-70 στο πρώτο παιχνίδι των play in του BCL, αναφέρθηκε στην πίεση της ομάδας του για το επόμενο ματς-τελικό.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο head coach της ομάδας από την Προύσα:

“Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, με πολλές επαφές. Είχαμε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο, ενώ θα πρέπει να είμαστε πιο δυναμικοί στην επίθεση και την άμυνα. Ελπίζουμε να κάνουμε ένα καλό ματς στην Προύσα και να επιστρέψουμε εδώ για τρίτο ματς.

Όταν παίζεις στην έδρα σου πρέπει να την προστατεύεις, τώρα πρέπει να το κάνουμε εμείς. Για ματς το ερχόμενο ματς είναι τελικός, ενώ η ΑΕΚ θα έχει δύο ευκαιρίες. Γι’ αυτό τώρα η πίεση είναι μεγαλύτερη σε μας”.

Από πλευράς του, ο Μπερκ Ουγκουρλού, είπε:

Παρότι η ΑΕΚ δεν είχε κόσμο, ξέραμε πως θα ήταν δύσκολο να παίξουμε εκεί. Παλέψαμε καλά σαν ομάδα, με εξαίρεση στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά και αυτό μας πλήγωσε. Πρέπει να παίζουμε δυνατά για 40 λεπτά. Θέλουμε να νικήσουμε στην έδρα μας για να επιστρέψουμε εδώ”.