Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, η Ιταλία νίκησε με 97-89 την Ουκρανία στη Ρίγα της Λετονίας την Τετάρτη, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Διατηρήθηκε έτσι στην κορυφή του ομίλου, με 4-1 νίκες, αφήνοντας την Ουκρανία στο 1-4 και μακριά από την τρίτη θέση που οδηγεί στα τελικά.

Η Ιταλία και η Ουκρανία, είναι αντίπαλοι της Ελλάδας στον όμιλο του Ευρωμπάσκετ που έρχεται.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 38-22 στην τρίτη περίοδο, κι ενώ έχαναν 45-34 στο ημίχρονο και “καθάρισαν” το παιχνίδι.

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό π΄νοτων, κι άλλους δύο που τον έχασαν οριακά.

Για την Ιταλία έπαιξαν: Φοντέκιο 20 (2), Μέλι 17 (1), Τόνουτ 11 (1), Μάνιον 11 (9 ασίστ), Γκαλινάρι 10, Ρίτσι 9, Πολονάρα 9 (1), Μπιλίνγκα 4, Σπισού 3 (1), Ντατόμε 3, Παϊόλα.

Για την Ουκρανία ο Μίχαϊλιουκ είχε 11 πόντους με 5/19 σουτ (0/9 τρίποντα!), κι από 10 πέτυχαν Χέρουν, Λουκάσοφ, Πούστοβι. Στους 8 έμεινε ο Αλεξ Λεν.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 67-72, 89-97

Το πανόραμα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 (Ευρώπη)