Με επιμέρους σκορ 57-18 στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία συνέτριψε την Τσεχία με 95-60 στον εντός έδρας αγώνα της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Με τη συμπαράσταση 13.500 φίλων της η Γαλλία ήταν άστοχη στο πρώτο μισό, όπου είχε 2/11 τρίποντα, εκ των οποίων 0/5 ο Εβάν Φουρνιέ.

Η Τσεχία προηγήθηκε με 27-18 στο δεκάλεπτο και 42-38 στο ημίχρονο με 14 πόντους του Χρούμπαν, αλλά στη συνέχεια οι Γάλλοι ήταν καταιγιστικοί.

Ο Γιαμπουσέλε με τον Λουβαβού Καμπαρό πέτυχαν από 16 πόντους για τη νικήτρια, με τον πρώτο να έχει 12 στο πρώτο μισό.

Στους 14 πόντους, με 7 ριμπάουντ, 2 block και μια σπασμένη… μπασκέτα έφτασε ο Ρούντι Γκομπέρ! Ο Γάλλος σέντερ κρεμάστηκε από τη στεφάνη σε κάρφωμα και ο αγώνας διακόπηκε για σχεδόν 30 λεπτά μέχρι να αντικατασταθεί η μπασκέτα!

Στους 10 έφτασε ο Οκόμπο και ο Πουαριέ, 9 ασίστ, 7 πόντους είχε ο Ερτέλ.

Ο Χρούμπαν δεν πέτυχε πόντο στο δεύτερο μισό και 12 πρόσθεσε για την Τσεχία ο Μπάλβιν.

Μόλις 4 πόντους είχε ο Γιαν Βέσελι σε 27:03 συμμετοχής.

Η Γαλλία έφτασε στο 6-1 στον όμιλο κι η Τσεχία έπεσε στο 3-4.

Το πανόραμα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 (Ευρώπη)