Άνετο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Πάτρα απέναντι στον  Προμηθέα σε εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής της Basket League με 44-75.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό μετά από το ντέρμπι “αιωνίων” στο ΟΑΚΑ.

Το σύνολο του Ράντονιτς με επιθετική πολυφωνία και χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση από τον αντίπαλο Προμηθέα έφυγε νικητής από την Πάτρα με 44-75.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γ. Καλαϊτζάκης με 16 πόντους, ενώ 10 είχε ο Ντέρικ Γουίλιαμς.

Στην αντίπερα όχθη, από τους Αχαιούς ο Αρνόλντας Κουλμπόκα είχε 16 πόντους, όντας ο μοναδικός διψήφιος σε μία κακή βραδιά για την ομάδα του Χριστόπουλου, που στερήθηκε τις υπηρεσίες των Γιάνγκ και Κόντιτ.

Στο 8-2 βρίσκεται μόνος πλέον ο Παναθηναϊκός, ενώ στο ανρητικό 4-6 ο Προμηθέας.

Ο αγώνας:

Μετά τη βαριά ήττα από τον μεγάλο αντίπαλό του Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στην Πάτρα, όπως κι αναμενόταν.

Χωρίς τις υπηρεσίες του Πάρις Λι, ο οποίος ταλαιπωρείται από μυικό σπασμό στη γάμπα, οι “πράσινοι” επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους για να προηγηθούν με 2-9 μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά.

Με πολλούς πρωταγωνιστές μοιράζοντας τον χρόνο και στη second unite, το σύνολο του Ράντονιτς κατάφερε να αποκρούσει τις λίγες απειλές του Ντάνγκουμπιτς πίσω από τα 6,75 για να προηγηθεί με το ευρύ 8-25 στο 10′.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι το ημίχρονο παρότι ο Κουλμπόκα προσπαθησε να βελτιώσει την επιθετική εικόνα των Αχαιών, το “τριφύλλι” με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να πρωταγωνιστεί πήγε στα αποδυτηρια προηγούμενος με +21!

Στην επιστροφή, κι ενώ ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βελτιώσει τα ποσοστά του στο μακρινό σουτ, δε βρήκε καμία αντίσταση κόντά στο καλάθι, για να εκτινάξει την τιμή της διαφοράς ακόμη και στο +28. Τελικά, οι δυο ομάδες πήγαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο στο 40-65.

Το σύνολο του Χριστόπουλου είχε να…ανέβει ένα βουνό για την ανατροπή, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σταθερά στο +20. Με τα τελευταία λεπτά να έχουν αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα ο Παναθηναϊκός έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Πάτρα σε ένα ξεκούραστο απόγευμα με το τελικό 44-75.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 25-46, 40-65, 44-75.