Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 82-77 το Περιστέρι για δεύτερη φορά στη σεζόν, την Κυριακή, για την πρώτη αγωνιστική του Β’ γύρου της Stoiximan Basket League.

Κλειδί για τη νίκη, που διατηρεί την ομάδα του Ηλία Ζούρου στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, ήταν η πολυφωνία, η δύναμή της μέσα στη ρακέτα, αλλά και οι προσωπικότητες.

Πρώτα, του Δημήτρη Αγραβάνη που είχε 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και άλλα τόσα κερδισμένα φάουλ, συν την άμυνά του στον Τόμας Γκιέλο, αποκάλυψη του Περιστερίου στις δύο πρώτες του εμφανίσεις στο Πρωτάθλημα. Ο Πολωνός είχε μεν 8 πόντους, αλλά είχε 2/9 σουτ.

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -11, 55-44 με 3:21 για τα 30:00, ισοφάρισε 74-74, όμως ο Κέντρικ Ρέι και ο Τρέβις Σίμπσον έκριναν τον νικητή.

Πρώτα ο Ρέι με καλάθι και φάουλ και μετά ο Σίμπσον με τρίποντο για το 80-74 στα 42” πριν από τη λήξη.

Δείτε το καθοριστικό 6-0 των γηπεδούχων στο παρακάτω video:

Ο Ρέι πέτυχε και τους 10 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα!

Δείτε ένα εκπληκτικό κάρφωμα που έκανε ο Κέντρικ Ρέι:

Ο Τζεράι Γκραντ είχε 12 πόντους και 11 ο Σίμπσον για τους νικητές, που έκαναν τη διαφορά με το σκορ που βρήκαν μέσα στη ρακέτα, με +14 από το περιστέρι.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, είχε κορυφαίο τον Δημήτρη Μωραΐτη με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Άλλους 3 πέτυχε ο Κόζι, 11 ο Πέτεγουεϊ και 10 ο Γκρέι.